Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Nowa dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Jest silnie związana ze swoją „małą ojczyzną”

Dodano: 28.08.2021 | 20:58

Na zdjęciu: Joanna Derenda-Łukasik jest pracownikiem Państwowego Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy do 2006 roku. Wcześniej była jego uczennicą.

Fot. Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy

Joanna Derenda-Łukasik została mianowana nową dyrektorką Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.

Urodzona w 1982 roku Derenda-Łukasik jest rodowitą bydgoszczanką. Ze swoją placówką jest związana niemal od zawsze, gdyż jest jej absolwentką. W 2006 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. W 2020 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie obroniła pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Maklakiewicz dzieło artystyczne i rozprawę doktorską pt. „Aspekty wykonawcze i interpretacyjne wybranych utworów na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego na podstawie analizy rękopisów i wydanych dzieł kompozytora.” Od 2006 roku zatrudniona jako nauczyciel klasy fortepianu oraz pianista-kameralista w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Od 2009 roku była rzecznikiem szkoły, a od 2020 roku – jej wicedyrektorem.


CZYTAJ TAKŻE: Jedna z największych inwestycji w historii Bydgoszczy nadal w blokach startowych. Kiedy rozpocznie się budowa kampusu Akademii Muzycznej?


Derenda-Łukasik była wielokrotnie nagradzana za działalność artystyczną. Otrzymała m.in. odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2014), Medal Henryka Sienkiewicza, Patrona X Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych (2014), Laury I-IX Bydgoskich Koncertów z Różą (2010-2019), nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Solec Kujawski (2017) czy nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2017, 2018).
Jest autorką licznych artykułów dydaktycznych, w tym promujących bydgoską szkołę muzyczną, które ukazały się m.in. w czasopismach branżowych i popularno-naukowych o zasięgu ogólnopolskim, a także w bydgostianach: Encyklopedii Bydgoszczy, tom I (2011), Dziennikach Bydgoszczy (2015-2021), Bydgoskim Informatorze Kulturalnym (2007-2011), Kalendarzu Bydgoskim (2012-2020) czy Kronice Bydgoskiej (2016-2020). Współpracuje z wieloma zespołami, muzykami oraz z instytucjami kulturalnymi regionu kujawsko-pomorskiego, m. in. Filharmonią Pomorską, Operą Nova, Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy czy Towarzystwem Mozartowskim w Bydgoszczy. Od wielu lat wspiera wysokiej jakości wydarzenia artystyczne i kulturalne w Bydgoszczy, zwiększając tym samym świadomość znaczenia dziedzictwa kulturowego wśród mieszkańców. Brała m.in. udział w ubiegłorocznych koncertach świątecznych i sylwestrowych, a także – od pierwszej edycji – Koncertach Maryjnych z Różą w Katedrze Bydgoskiej” (2011-2019).

– Jako pedagog, pianistka i kameralistka wykazuje silne przywiązanie i umiłowanie do „małej Ojczyzny” aktywnie działając jako członek Towarzystwa Mozartowskiego w Bydgoszczy oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy

– czytamy w jej życiorysie. Teraz, nominacją od Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego wydaną 25 sierpnia, na najbliższe pięć lat obejmuje stanowisko dyrektora Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych. – Nominację odczuwam jako ogromne wyróżnienie ale także misję, którą należy czynić z wielkim szacunkiem do bogatej i pięknej, niebawem za kilka lat już 100-letniej tradycji szkoły – mówi Derenda-Łukasik.

0 0 votes
Article Rating
Nowa dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Jest silnie związana ze swoją "małą ojczyzną"
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments