[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jedna z największych inwestycji w historii Bydgoszczy nadal w blokach startowych. Kiedy rozpocznie się budowa kampusu Akademii Muzycznej?

Dodano: 09.08.2021 | 13:22
Akademia Muzyczna Bydgoszcz

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Kampus Akademii Muzycznej na Bielawach ma powstać do końca listopada 2023 roku. Rok później uczelnia będzie świętowała 50-lecie istnienia.

Fot. Plus3Architekci

Cztery firmy złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej odwołania od zapisów przetargu na budowę kampusu Akademii Muzycznej na bydgoskich Bielawach. A to oznacza, że rozpoczęcie w tym roku inwestycji wartej szacunkowo blisko 300 milionów złotych stoi pod dużym znakiem zapytania.

Wyczekiwana od wielu lat budowa, która pomoże skupić wszystkie funkcje uczelni w jednym miejscu – na działkach pomiędzy ulicami Chodkiewicza a Kamienną (w sąsiedztwie tamtejszej glinianki) – również od lat napotyka na kolejne przeszkody. Przypomnijmy, że dopiero sąd rozstrzygnął o losach konkursu na projekt kampusu, potem doszły wielomiesięczne próby zapewnienia przez rząd finansowania (wszystkie krok po kroku opisywaliśmy TUTAJ) dla inwestycji, a dodatkowo opóźnił ją wybuch epidemii.

Wreszcie, na początku lipca, Akademia Muzyczna ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby. Ale było jasne, że zarówno rozmach projektu, jak i jego szacunkowa wartość (ok. 290 mln złotych, choć z dokumentów przetargowych wynika, że jest ona o 20 mln zł niższa) mogą wydłużyć postępowanie przetargowe. Powody – pytania od wykonawców oraz ich ewentualne odwołania. W tym wypadku mamy do czynienia z oboma przypadkami.
Pierwotny termin otwarcia ofert na budowę kampusu na Bielawach – wtorek, 10 sierpnia jest już nieaktualny. Obecnie na dokumenty od potencjalnych wykonawców władze uczelni czekają do 30 sierpnia. Ale i tę datę trudno uznać za ostateczną. Wszystko z uwagi na cztery odwołania od zapisów przetargu, które do Krajowej Izby Odwoławczej złożyły firmy zainteresowane realizacją zlecenia. Mowa o Alstalu, Budimexie, Mirbudzie oraz Strabagu. Złożona do KIO dokumentacja liczy łącznie – wraz z załącznikami i pełnomocnictwami – ponad 200 stron. Jak dowiedzieliśmy się w dziale zamówień publicznych bydgoskiej uczelni, termin posiedzeń izby w tych sprawach nie jest jeszcze znany.

Potencjalni oferenci swoje zastrzeżenia kierują między innymi do kryteriów finansowych, a także do wymaganego zakresu doświadczenia wykonawców. Wskazują, że wymóg posiadania kapitału (lub gwarancji kredytowych) w wysokości 290 milionów złotych jest zawyżony (zmniejszono go już do 220 mln zł). Podobnie jak oczekiwanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na poziomie 100 mln złotych (zredukowano je ostatecznie do 50 mln zł). Odwołujący wskazują też, że złożona konstrukcja kampusu (gdzie znajdą się nie tylko sale koncertowe, ale także dydaktyczne, strefa gastronomiczna czy Dom Studencki) nie uzasadnia przedstawienia wymogów jedynie w zakresie budowy sal o przeznaczeniu stricte artystycznym.

Jedna z największych inwestycji w historii Bydgoszczy nadal w blokach startowych. Kiedy rozpocznie się budowa kampusu Akademii Muzycznej?

Zobacz również:

Porozumienie w sprawie rozbudowy Opery Nova. Kiedy rozpocznie się inwestycja?

Władze uczelni już wcześniej zdawały sobie sprawę, że procedura przetargowa może być czasochłonna. Mówił o tym na łamach MetropoliaBydgoska.PL były już rektor Akademii Muzycznej prof. Jerzy Kaszuba (w ubiegłym roku zastąpiła go prof. Elżbieta Wtorkowska), wskazując, że zakończenie postępowania może potrwać nawet pół roku. Warto bowiem dodać, że po otwarciu ofert nastąpi analiza formalna przedstawionych propozycji. A najwyżej oceniony wykonawca będzie musiał jeszcze przedstawić jeszcze przed rozstrzygnięciem przetargu dowody na zdolność do wykonania inwestycji w zaprezentowanej cenie i przy wskazanych warunkach dotyczących gwarancji czy standardów jakości. Nie należy zapominać, że istnieje ryzyko, iż oferty (choćby ze względu na galopujące ceny stali) mogą przekraczać zagwarantowany przez akademię budżet.

Ogłoszony w ubiegłym miesiącu przetarg zakłada aż pięć kryteriów. Osobno liczona jest chociażby cena robót budowlanych (55 procent wagi przetargu) oraz robót przygotowawczych (5 procent), co też budzi zastrzeżenia wykonawców. Do tego dochodzi jeszcze długość rękojmi i gwarancji (dla samej konstrukcji budynku, dachu i elewacji to od 5 do nawet 10 lat), dodatkowe doświadczenie osób z ramienia wykonawcy oraz wspomniane standardy jakości (mowa o systemach ISO).

Kampus Akademii Muzycznej powstanie na działkach przekazanych kilka lat temu uczelni przez miasto. Budynek będzie posiadał dwie kondygnacje pod ziemią i do sześciu nadziemnych (licząc z kondygnacją techniczną – nawet siedmiu). Znajdą się w nim sale koncertowe (symfoniczna z widownią na 400 miejsc, kameralna na 150 osób czy teatralno-operowa mogąca pomieścić maksymalnie 200 widzów), dydaktyczne, restauracja czy – na dwóch poziomach – Dom Studencki z pokojami jedno- i dwuosobowymi. Główne wejście będzie ulokowane na otwartym placu od strony ulicy Kamiennej. Kampus zostanie zlokalizowany blisko glinianki, która ma zostać oczyszczona. Przewidziane są ponadto parkingi na 125 pojazdów.

Według obecnych założeń zakończenie budowy powinno nastąpić w listopadzie 2023 roku. W 2024 roku Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments