Bydgoszcz
32C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 34 • L 29
17C
Czw
22C
Pt
23C
Sob
26C
Nd
21C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowa inwestycja Waimei w Bydgoszczy. Pierwsza taka hala w Polsce!
waimea małe magazyny bydgoszcz
03.04.2019 | 14:33

Nowa inwestycja Waimei w Bydgoszczy. Pierwsza taka hala w Polsce!

Na zdjęciu: Tak będzie wyglądać nowa hala Małych Magazynów Waimei.

Fot. mat. prasowe

W Bydgoszczy powstanie pierwszy w Polsce magazyn według nowego konceptu Waimea Holding – inwestora, który zabudowuje tereny w okolicach ulicy Chemicznej. Małe Magazyny mają być odpowiedzią na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, potrzebujących nowoczesnej powierzchni do prowadzenia biznesu. Jednak to nie koniec dobrych wieści – w innej hali, planowanej przez Waimeę, ulokuje się firma z branży e-commerce.

Waimea poszerza swoją działalność w branży magazynowej o kolejny projekt – tuż obok powstającego kompleksu Logistic Park Bydgoszcz o powierzchni zabudowy 93 tysięcy mkw. powstanie pierwszy w Polsce obiekt w ramach Małych Magazynów. To zupełnie nowy model realizacji magazynu – na terenie pomiędzy ulicą Mokrą a Chemiczną powstanie hala klasy A o łącznej powierzchni 11 780 mkw., w której ulokowane zostanie 19 mniejszych modułów o powierzchni ok. 500 mkw. wraz z częścią biurową i pomieszczeniami socjalnymi (o powierzchni od 85 do 92 mkw.). W otoczeniu hali ulokowane zostaną parkingi – na każdy moduł przypadną trzy rezerwowane miejsca postojowe – oraz plac manewrowy. Prace nad jej wykonaniem rozpoczną się w czerwcu, a zakończą już w grudniu tego roku.

Jak przyznaje prezes zarządu Waimea Holding Andrzej Rosiński, w Bydgoszczy realizowany jest największy projekt jego spółki. Realizacja całego kompleksu hal ma zakończyć się w 2021 roku. – Budujemy go tak szybko, gdyż region ma potencjał, jeśli chodzi o najemców. Tak dużo firm z Polski i Europy chce być w Bydgoszczy – zaznaczył Rosiński.

Sama idea Małych Magazynów jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Waimea dostrzegła problemy, z jakimi zmagają się tego typu firmy, które w wielu przypadkach działają w starych obiektach, niedostosowanych do współczesnych warunków. Projektowane w ramach nowej hali moduły będzie można wykupić, ale też wynajmować – Mogą one służyć do lekkiej produkcji. To mogą być montownie, demontownie – powiedział szef Waimei.

Jak powiedział MetropoliaBydgoska.PL Adrian Biesaga, dyrektor ds. rozwoju Waimea Holding firma zidentyfikowała potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, dotyczących wybudowania powierzchni tej samej klasy, co duże magazyny, ale skierowanych do mniejszego biznesu. – Dostępna powierzchnia dla małych przedsiębiorstw jest wynajmowana albo w euro, albo są to powierzchnie nie tak małe, jak potrzebują firmy. Są to na przykład powierzchnie powyżej tysiąca mkw. My, w zależności od lokalizacji, oferujemy przestrzeń od 250 do 1000 mkw. Oferujemy możliwość wykupu na własność. Proponujemy też wynajem w złotówkach, co jest bardzo nietypowe dla rynku najmu magazynowego – podkreślił Biesaga.

Jak dowiedzieliśmy się od dyrektora ds. rozwoju, bydgoska hala w ramach Małych Magazynów cieszy się zainteresowaniem najemców. – Mamy już trzy rezerwacje i kilka zapytań, a tak naprawdę dopiero uruchamiamy proces sprzedaży – odpowiedział Biesaga. Kolejne projekty w ramach nowego konceptu Waimei będą realizowane w Nadarzynie pod Warszawą, Poznaniu i Gdańsku. – Jesteśmy też na etapie negocjacji działek w innych lokalizacjach -powiedział nam dyrektor.

Władze miasta doceniają to, że w Bydgoszczy powstają kolejne powierzchnie magazynowe. – W rejonie ulic Mokrej i Chemicznej tworzymy drugi Park Przemysłowy. To są tereny, które odzyskujemy gospodarczo – powiedział zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Ponadto podkreślił też, że ulokowanie nowych magazynów pokazuje też oddziaływanie Bydgoszczy na okoliczne miejscowości, o czym świadczy spadający poziom bezrobocia w powiecie bydgoskim. – Bydgoszcz ma przyszłość pod kątem położenia. Powstaje droga S5; wierzymy, że prace nad budową drogi S10 przyspieszą i to będzie kolejnym ważnym czynnikiem dla rozwoju miasta – mówił zastępca prezydenta miasta.

– W rejonie ulic Mokrej i Chemicznej tworzymy drugi Park Przemysłowy

– Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy

Ważną rolę w przyciąganiu inwestorów do miasta ma Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Jej prezes Edyta Wiwatowska podkreśliła, że BARR zabiega o lokowanie nowych przedsiębiorstw, a także oferuje nabycie nieruchomości pod inwestycje, znajdujących się na terenie miasta. – To wszystko wpływa na rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy – zaznaczyła prezes. I przypomniała, że w Bydgoszczy mieszczą się zakłady podmiotów, które są rozpoznawalne na całym świecie.

– Każdy samochód, który jeździ w Europie posiada część elementów wyprodukowanych w Bydgoszczy i regionie. Podobnie jest w wypadku branży małego i dużego AGD

– powiedziała Wiwatowska.

Prezes BARR wskazała, że branża magazynowa to jeden z sektorów, który rozwija się niezwykle dynamicznie. – W pierwszym kwartale 2017 roku to Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w Polsce, jeśli chodzi o ilość nowo oddanych powierzchni magazynowych klasy A – mówiła Wiwatowska. Dziś na terenie miasta istnieje blisko 345 tysięcy mkw., a w planach i budowie znajduje się 210 tysięcy mkw. tego typu powierzchni.

Zobacz również:

Trwa budowa nowej hali Waimei. Już w pełni wynajętej

Dobrą informacją, która pojawiła się podczas dzisiejszej konferencji jest zapowiedź wejścia do Bydgoszczy nowego pracodawcy. – W najbliższym czasie ogłosimy państwu największą inwestycję dla firmy z Niemiec, z branży e-commerce z Niemiec, dla której będziemy budować aż 50 tysięcy mkw. powierzchni – powiedział prezes Rosiński. Negocjacje z nieznanym jeszcze podmiotem, który ulokuje się na terenie Waimea Logistic Park trwały ponad cztery miesiące. Nowy najemca hali w Waimea Logistic Park ma zatrudnić około 800 osób. Łącznie inwestycje związane z działaniami holdingu przyczynią się do stworzenia ponad tysiąca miejsc pracy.

W samym Waimea Logistic Park obecnie trwa budowa drugiej hali – powstaje ona obok istniejącej od 2017 roku hali Small Business Unit o powierzchni blisko 10 tysięcy mkw. – Rozbudujemy ten park w zależności od najemców – przygotowujemy się do realizacji kolejnych hal – powiedział Adrian Biesaga.

Prezes Waimei nie ukrywa, że chciałby zrealizować kolejny tego typu park w Bydgoszczy. – Mocno rozmawiamy na temat działki przy lotnisku – chcielibyśmy tam zbudować terminal Cargo. To nasza specjalność. Takie terminale już powstały – mówił Rosiński. O tych planach Waimea wspomniała już w zeszłym roku, podczas uroczystego odebrania pozwolenia na budowę II etapu inwestycji przy ulicy Mokrej. Na razie jednak firma nie ma nowych informacji w tej sprawie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści