Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowatorska terapia najtrudniejszych nowotworów już wkrótce w Centrum Onkologii

Dodano: 16.06.2023 | 12:51

Na zdjęciu: Podpisy pod listem intencyjnym w sprawie stworzenie Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych złożyli dziś dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski, reprezentujący TAE Life Sciences dyrektor Robert Hill, marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego Michał Korolko.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W bydgoskim Centrum Onkologii powstanie funkcjonujące w oparciu o najnowocześniejszą obecnie na świecie amerykańską technologię Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych. To szansa dla chorych cierpiących na szczególnie trudne postaci nowotworów, w tym nowotwory mózgu. Dziś (16 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Nowatorska, nowa w polskich warunkach terapia borowo-neutronowa (BNCT – Boron Neutron Capture Therapy) jest rodzajem radioterapii (rozwinięciem terapii protonowej), której przewaga nad innymi technikami polega na znacznym ograniczeniu negatywnych skutków w tkankach zdrowych.

Ujmując rzecz w skrócie można stwierdzić, że chodzi o wybiórcze niszczenie komórek rakowych z jednoczesnym oszczędzeniem zdrowej tkanki. Podawany specjalną techniką bor trafia wyłącznie do zmienionych chorobowo komórek, a wychwytywanie przez jego cząsteczki promieniowania neutronowego (obojętnego dla ludzkiego organizmu) skutkuje wytworzeniem ultrakrótkiej wiązki promieniowania jonizującego, niszczącego wyłącznie komórki nowotworowe – informuje urząd marszałkowski. Dostarczycielem technologii jest amerykańska firma TAE Life Sciences, która jest światowym liderem w tej dziedzinie.

Jest to niezwykle ważna, nowoczesna i bezpieczna terapia, która pozwoli chorym na zwiększenie szans przeżycia niż obecnie. Terapia jest na tyle nowatorska, że funkcjonuje w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, a w przyszłości powstanie również we Włoszech, który będzie po nas drugim miejscem w Europie, wykorzystującym tego rodzaju leczenie pacjentów. Udział Centrum Onkologii w projekcie jest dużym kredytem zaufania dla regionu, które daje szanse leczenia, ale też wzmocni nasz rozwój naukowy – mówił dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Drugi robot da Vinci w Centrum Onkologii. Pierwszy doskonale się sprawdził


Jesteśmy drugim ośrodkiem w Europie, który ma szanse na uruchomienie tej nowatorskiej metody leczenia. Jest to punktowe niszczenie komórek rakowych, co jest szczególnie istotne w leczeniu nowotworów, szczególnie głowy i szyj. Jest to umowa z partnerem, który dostarczy urządzenia. My natomiast zorganizujemy miejsce i urządzenia, ponieważ tego typu technologia wymaga poważnych inwestycji. Dla chorych jest to szansa na leczenie i przeżycie – dodał marszałek Piotr Całbecki.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy wprowadza przełomową terapię

Prof. Maciej Harat z Centrum Onkologii wyjaśnia, że przyszłe Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych będzie ośrodkiem badawczym i terapeutycznym prowadzącym z najwyższą starannością badania kliniczne, a CO dołączy do elitarnej światowej sieci ośrodków stosujących tego rodzaju terapię. Początkowo będzie ona stosowana w leczeniu najtrudniejszych złośliwych nowotworów mózgu, głowy i szyi, a później także innych nowotworów.

Budowa obiektu mieszczącego ośrodek powinna się zakończyć w 2025 roku, rozpoczęcie pierwszych badań klinicznych planowane jest na wiosnę 2026.

Podpisy pod listem intencyjnym w sprawie stworzenie Centrum Terapii Wychwytu Neutronów Borowych złożyli dziś marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, reprezentujący TAE Life Sciences dyrektor Robert Hill, dyrektor CO prof. Janusz Kowalewski i wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego Michał Korolko. Rolą tej ostatniej instytucji będzie m.in. opracowanie preparatu kontrastującego do terapii borowo-neutronowej.

Chcemy, aby projekt służył zdrowiu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to terapia, nad którą pracujemy i nadal jest rozwijana. Chciałbym podziękować marszałkowi oraz dyrektorowi Centrum Onkologii, że byli otwarci na projekt co dało szanse na uruchomienie tego projektu – mówił dyrektor operacyjny TAE Life Sciences dyrektor Robert Hill.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Bydgoszczanie nagrodzeni przez marszałka województwa [LISTA]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

A Finlandia ?????