Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 12 • L 11
11C
Czw
8C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoPolitykaNowe kary i badania. Kolejne wieści z frontu konfliktu Osielska i MWiK
Osielsko_SG (4)
03.10.2019 | 10:11

Nowe kary i badania. Kolejne wieści z frontu konfliktu Osielska i MWiK

Na zdjęciu: Gmina Osielsko.

Fot. SG

W odpowiedzi na interpelacje radnego Andrzeja Wiekieraka wójt Wojciech Sypniewski przedstawił nowe informacje w sprawie sporu gminy Osielsko z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją.

Pomiędzy gminą Osielsko a spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy toczy się spór dotyczący kar za nieprawidłowej jakości ścieki. MWiK nalicza gminie faktury, ale ta ich nie płaci. – Umowa, którą mamy z MWiK trwa i nie w niej ani słowa o karach za przekroczenie norm. Próbowano wcisnąć nam aneks, który by nas zobowiązywał do opłat za przekroczenie tych wartości, które znajdują się w ściekach ze ścieków przemysłowych. Takich ścieków, by obciążać nas karami, powinno być 10% wszystkich ścieków, które wypływają z gminy. U nas tego nie ma – jest jeden zakład przemysłowy i dwa hotele – mówił na niedawnym zebraniu wiejskim wójt Wojciech Sypniewski.

W rozwiązanie sporu zaangażował się prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, który przedstawił trzy propozycje rozwiązania konfliktu. – Jedna jest zupełnie nie do przyjęcia, ale o dwóch możemy dyskutować – skomentował, ale bez wchodzenia w ich szczegóły, wójt Osielska.

Sprawa ściekowa budzi zainteresowanie mieszkańców i radnych. Do tej pory było wiadomo, że MWiK domaga się od gminy spłaty należności, sięgających ponad 3 miliony złotych. Radny Andrzej Wiekierak w ostatniej interpelacji zapytał się Wojciecha Sypniewskiego, czy spółka z Bydgoszczy naliczyła od 1 lipca kolejne kary. W odpowiedzi wójt poinformował, że bydgoskie wodociągi w lipcu wystawiły fakturę za przekroczenie parametrów ściekowych w wysokości 851 155 złotych, a w sierpniu – 844 235 złotych.

Wójt podkreśla, że jedyny zakład przemysłowy na terenie gminy – Hirsch-Pol – regularnie przeprowadza badania ścieków. – Wynika z nich, że stężenie substancji zanieczyszczających mieszczą się w normach – odpowiada Sypniewski. I dodaje, że od początku lipca w punkcie kontrolnym na granicy Osielska i Bydgoszczy laboratoria z Tucholi i Pszczyny przeprowadziły pięć badań parametrów ścieków, których wyniki „różnią się od badań MWiK na korzyść gminy Osielsko”. – Propozycja Gminnego Zakładu Komunalnego o przeprowadzenie badań przez niezależne i wspólne laboratorium pozostaje do dnia dzisiejszego bez odpowiedzi – podkreśla Sypniewski.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Też RomanMagdalena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Magdalena
Gość
Magdalena

Janse…. a np politech to nie ma lakierni i nie obrabia plastiku? Przecież ludzie mieszkający w około to czasami muszą okna zamknąć bo tak wali tą chemią , że zwymiotować idzie.

Też Roman
Gość
Też Roman

Szefowie firm które wytwarzają szkodliwe dla środowiska ścieki , znając harmonogram kontroli tak dopasują cykl produkcji aby kontrola nic niewłaściwego nie wykazała. Szczególnie gdy dostęp do studzienek odpływowych jest na jego terenie. Nie zezwolą na dostęp dla inspektorów. Budynki produkcyjne buduje się najczęściej bez okien, nie wiadomo czy produkcja trwa. Szczególnie w nocy.

Powiązane treści