Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe Miejsce w Młynach Rothera. Otwarcie w najbliższy weekend

Dodano: 06.02.2023 | 20:52

Na zdjęciu: Nowe Miejsce to przestrzeń otwarta na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania twórcze, rozmowy i opowieści.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

W Młynach Rothera powstało Nowe Miejsce, czyli przestrzeń otwarta na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania. W ramach inauguracji jej działalności, w weekend 11-12 lutego odbędą się wydarzenia, pokazy filmowe i spotkania.

Nowe Miejsce to przestrzeń otwarta na międzypokoleniowe i międzykulturowe działania twórcze, rozmowy i opowieści. To tutaj będą się rozwijać inicjatywy wspierające budowanie zaangażowania obywatelskiego i integrację lokalnych społeczności: przy kawie i poprzez sztukę, przy grach planszowych, muzyce, kuchni.

Będą się tu spotykać mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy, ale również osoby, kolektywy i organizacje, które działają na rzecz szeroko pojętej tolerancji, równouprawnienia i praw mniejszości. W Nowym Miejscu zawiązywać się będą nowe współprace oraz rozwiną się nowe inicjatywy. Właśnie tutaj spotykać się będą nowi ludzie, kultury i języki – przekazują Młyny Rothera.


ZOBACZ: Bożenkowo. W tym miejscu kiedyś znajdował się most [STARE ZDJĘCIA]


Nowe Miejsce zlokalizowane jest na parterze w Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera (wejście z tarasu od strony Wyspy Młyńskiej). Początkowo przestrzeń spotkań będzie otwarta podczas wydarzeń, których harmonogram dostępny jest w kalendarzu placówki. W Nowym Miejscu znajdują się: sala warsztatowo-szkoleniowa, kącik dziecięcy, część kawiarniana i pracownia kulinarna. Przestrzeń dostępna jest także na wynajem. Dodajmy, że w przyszłości Młyny planują uruchomić w tym lokalu kawiarnię.

Młyny Rothera regularnie będą zapraszać do Nowego Miejsca na warsztaty, dyskusje czy wystawy. W tej przestrzeni będzie można także zorganizować przedsięwzięcia we współpracy z Zespołem Młynów. W Nowym Miejscu już wkrótce zostanie otwarta również kawiarnia. – Potrzebujemy miejsc, gdzie w bezpiecznych i przyjaznych warunkach możemy się spotykać, otwierać na nowe, poznawać. Na tę społeczną potrzebę odpowiadamy w Młynach Rothera, od teraz również w kameralnej przestrzeni spotkań, współdziałania, a niebawem kawiarni. Nowe miejsce powstaje w cieniu wojny w Ukrainie, tym bardziej ma jasno wskazywać na wagę poszanowania różnorodności – mówi dyrektor Młynów Rothera. Sławomir Czarnecki

Nowe Miejsce w Młynach Rothera. Otwarcie pełne różnorodnych wydarzeń

W weekend 11-12 lutego na Gości Nowego Miejsca czekają różnorodne wydarzenia. W sobotę o godzinie 10:00 odbędą się warsztaty dla dzieci, o 14:30 odbędzie się „Wędrujące ziarno” – wykład z pokazem przetwarzania nasion oleistych, o 16:30 – projekcja filmu „Prawo do życia”, a o 19:30 – kameralny koncert.

Niedziela przebiegnie m.in. pod znakiem warsztatów z IKEA (godz. 14:30). – Podczas wspólnego spotkania porozmawiamy o funkcjonowaniu społeczeństw wielokulturowych, o tym czym jest dyskryminacja i jak ją rozpoznać, roli emocji w życiu oraz w odbiorze informacji. Odpowiemy sobie również na pytania: “czym jest empatia?”, “czym jest wielokulturowość?” i spróbujemy poznać perspektywę drugiego – czytamy w opisie wydarzenia. 

Szczegółowy program otwarcia Nowego Miejsca dostępny jest na stronie internetowej Młynów.

Nowe Miejsce powstało we współpracy z bydgoskim sklepem IKEA

Nowe Miejsce jest przestrzenią, która powstała dzięki współpracy Młynów Rothera i sklepu IKEA w Bydgoszczy. Przy wsparciu miasta Bydgoszczy zespół Młynów Rothera wraz z zespołem IKEA stworzyły nie tylko nowe miejsce w Bydgoszczy, ale przede wszystkim dla Bydgoszczy.

Obecnie temat uchodźców i uchodźczyń w Polsce jest szczególnie ważny z powodu wojny w Ukrainie. Jednak w IKEA od wielu lat podejmujemy różne działania na ich rzecz. Naszym celem jest bowiem przełamywanie uprzedzeń, błędnych przekonań i stereotypów na temat osób uchodźczych. Uchodźstwo nie definiuje osoby, to los, który ją spotkał. Dlatego tak ważne jest wsparcie i zrozumienie sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym, jak również zrozumienie tego, czego potrzebują. Każda powinna mieć szansę na włączenie w nowe społeczeństwo – mówi Dominik Towarek, dyrektor Regionu IKEA Bydgoszcz.

Młyny podkreślają, że współpracują już z organizacjami działającymi na rzecz uchodźców: Stowarzyszeniem Wspierającym Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami MY TEŻ, Stowarzyszeniem ROZKWIT, działającym wśród lokalnej społeczności białoruskiej, Fundacją Emic, pracującą na rzecz cudzoziemców i cudzoziemek, uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek w Polsce oraz Słowiańską Pracownią Kultury i Dialogu Slavos, mającą na celu budowanie dobrosąsiedzkich relacji i wzmacnianie więzi z przedstawicielami narodów słowiańskich. Młyny są otwarte na współpracę także z innymi organizacjami.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE: Mobica uroczyście otworzyła swoje nowe biuro. Firma IT przeniosła się do centrum

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
1 rok temu

co to są „osoby uchodźcze”?