Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

W Bydgoszczy najłatwiej o nowe mieszkanie. Ile kosztuje?

Dodano: 09.11.2022 | 11:24

Na zdjęciu: W czerwcu odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy w Platanowym Parku.

Fot. Szymon Fiałkowski

RynekPierwotny.pl przedstawił informacje dotyczące cen mieszkań w Bydgoszczy we wrześniu. Dane kształtowały się podobnie jak w poprzednich miesiącach.

W tym roku wiele mówi się o wyraźnym zastoju na rynku mieszkaniowym. Skutki pandemii i wojna na Ukrainie wpłynęły na inflację, która doprowadziła do podnoszenia stóp procentowych. Spadek zdolności kredytowej Polaków poskutkował zaś spadkiem sprzedaży mieszkań. Według danych Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu banki udzieliły zaledwie 7,4 tys. kredytów hipotecznych, podczas gdy w analogicznym okresie przed rokiem było to 23,8 tys. kredytów. Jak wpływa to na ceny?

Ceny nowych mieszkań w Bydgoszczy

Od czerwca wyraźnie widać cenową stabilizację. We wrześniu trend utrzymał się – ceny mieszkań w Bydgoszczy co prawda wzrosły, ale tylko symbolicznie. Z danych Rynku Pierwotnego wynika, ze nowe mieszkanie w Bydgoszczy kosztowało w tym miesiącu średnio 8 562 zł za metr kwadratowy. To o zaledwie 0,8% więcej niż miesiąc wcześniej.

W Bydgoszczy najłatwiej o nowe mieszkanie. Ile kosztuje?
kliknij, aby powiększyć

– Biorąc pod uwagę miasta wojewódzkie, taniej jest tylko w Białymstoku, Kielcach i Opolu – zauważają eksperci Rynku Pierwotnego. Co warte podkreślenia, we wrześniu 49 proc. sprzedanych nieruchomości stanowiły te mieszczące się w przedziale o 7 do 8 tys. za mkw., natomiast niewiele ponad 2% lokali stanowiły te z ceną między 12 a 15 tys.

Według danych bigdata.rynekpierwotny.pl we wrześniu bydgoscy deweloperzy oferowali ok. 2 200 lokali. W tym samym miesiącu do sprzedaży wprowadzono 160 mieszkań. To więcej niż w lipcu i sierpniu, ale też zdecydowanie mniej niż w rekordowym czerwcu, gdy na rynku pojawiło się 350 nowych mieszkań.

W Bydgoszczy najłatwiej o nowe mieszkanie. Ile kosztuje?
kliknij, aby powiększyć

W Bydgoszczy najłatwiej o mieszkanie

Rynek Pierwotny przygotował w sierpniu także Ranking Dostępności Mieszkaniowej, w którym Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce – to tutaj stosunek cen mieszkań do zarobków wypada najkorzystniej. W czerwcu za jedną przeciętną pensję można było kupić 0,76 mkw. nowego lokum.

– Co więcej, miasto charakteryzuje się najlepszą dostępnością kredytową. Przeciętny bydgoski singiel mógł w czerwcu br. zakupić na kredyt lokal o wielkości niespełna 27 mkw. Dla porównania, warszawskiego singla stać na M o mniejszej powierzchni – 19,9 mkw. – wyjaśniają eksperci Rynku Pierwotnego.

Zastój nie oznacza, że w Bydgoszczy deweloperzy przestali budować. Tylko w tym roku rozpoczęto m.in. budowę Apro Investment przy Gajowej 72 na Bartodziejach, gdzie w miejscu dawnego Tesco powstaje 10-piętrowy budynek z 116 mieszkaniami czy kompleksu Awangarda V Budstolu przy ulicy Pod Skarpą w Fordonie. Zaczęto również prace przy obiekcie Cubic przy skrzyżowaniu Igrzyskowej i Akademickiej – to szczególna inwestycja, gdyż jedyna realizowana na mocy tzw. specustawy mieszkaniowej. Nadal trwa też budowa Nowego Portu AWZ naprzeciwko Opery Nova i Platanowego Parku przy ul. Leśnej.

Czytaj więcej o inwestycjach mieszkaniowych w Bydgoszczy w 2022 roku

Trwają też przygotowania do adaptacji budynku dawnej farbiarni Wilhelma Koppa w rejonie Wyspy Młyńskiej. Spółka NK Polska rozpoczęła niedawno sprzedaż apartamentów w inwestycji Lofty Farbiarnia. Największy z nich będzie miał prawie 300 metrów kwadratowych i wielki taras z basenem. [czytaj więcej o Loftach Farbiarnia]

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments