[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja BydgoszczRaport z budowy nowych mostów nad Brdą. Niebawem kolejne zmiany w ruchu [ZDJĘCIA]
23.01.2023 | 10:33

Raport z budowy nowych mostów nad Brdą. Niebawem kolejne zmiany w ruchu [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: ZDMiKP

Od lata 2021 roku trwa budowa dwóch nowych mostów Kazimierza Wielkiego wraz z przebudową układu drogowego. Pod koniec grudnia udostępniono do ruchu północną jezdnię ulicy Fordońskiej i ulicę Łęczycką – obecnie trwa realizacja kolejnego odcinka torowiska na Fordońskiej i przygotowania do połączenia nowych przepraw z istniejącym układem drogowym i torowym.

Przebudowa skrzyżowania Fordońskiej z Kazimierza Wielkiego wraz z budową nowych mostów przez Brdę rozpoczęła się latem 2021 roku. Na ten moment wykonano 40% zakresu inwestycji. Pod koniec grudnia (z kilkumiesięcznym opóźnieniem) otwarto przebudowaną północną jezdnię Fordońskiej wraz z ulicą Łęczycką – wykonawca musi jednak ułożyć na nich jeszcze warstwę ścieralną nawierzchni. – W ostatnim czasie uzupełnione zostały asfaltem wystające studzienki kanalizacyjne, co ułatwia poruszanie się pojazdom na tym otwartym odcinku – podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Teraz firma Trakcja przeszła do kolejnego etapu prac, związanych z przebudową południowej jezdni Fordońskiej. Obecnie trwa układanie podbudowy torowiska po południowej stronie ulicy. – Wiosną tramwaje mają już kursować po obu torowiskach – obiecuje Okoński. Do tego czasu muszą powstać też rozjazdy tramwajowe między Fordońską a Kazimierza Wielkiego.

Nowe mosty Kazimierza Wielkiego. Niebawem montaż drugiej przeprawy dla aut

Najważniejszą częścią inwestycji wartej ponad 150 milionów są dwa nowe mosty – tramwajowy i drogowy. Bardziej zaawansowana jest realizacja obiektu dla pojazdów szynowych: niebawem wykonawca rozpocznie przygotowanie przyczółków i montaż szyn na obiekcie. W styczniu na plac budowy będą natomiast sukcesywnie zwożone gotowe stalowe elementy mostu drogowego, które następnie będą montowane na podporach.

Niebawem zmiany w ruchu na Toruńskiej

Budowa nowych mostów Kazimierza Wielkiego obejmuje też przebudowę torowiska na Toruńskiej i Perłowej. Prace na tym odcinku trwają już od miesięcy, co utrudnia pasażerom poruszanie się komunikacją publiczną. ZDMiKP podkreśla, że Trakcja w połowie wykonała już prace przy rozjazdach tramwajowych, a nowe torowisko wzdłuż Perłowej jest już położone na całej długości przebudowywanego odcinka; wykonawca inwestycji ustawił też słupy trakcyjne. W najbliższych tygodniach przeprowadzone zostaną pierwsze tramwajowe przejazdy testowe.

CZYTAJ TAKŻE: Bydgoscy pasjonaci Formuły 1 – Budnik i Pokrzywiński – dołączają do Viaplay

Zgodnie z kontraktem, na przebudowę czeka jeszcze m.in. całe skrzyżowanie Toruńskiej z Kazimierza Wielkiego. Obecnie trwają przygotowania do zmiany organizacji ruchu w tym miejscu (wzdłuż Toruńskiej przy ogrodach działkowych, na odcinku od ulicy Nastrojowej do mostu powstała tymczasowa jezdnia, która będzie służyła jako objazd placu budowy). Drogowcy przekazują, że o zmianach na skrzyżowaniu Toruńska/Kazimierza Wielkiego poinformują w odrębnym komunikacie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
5 dni temu

Wstyd i hańba przebudowa dróg mostów i innych rzeczy w Bydgoszczy, po co jakieś terminy skoro żaden nie jest dotrzymany (ciekawe czy płacą kary za niedotrzymanie) , podpisuje się umowę i już wiedzą ze jej nie zrealizują, czy tak to powinno wyglądać. Może podpisuje się tylko dlatego e nie ma innych wykonawców a może powód jest inny, jaki? gdzie nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Theo
Theo
4 dni temu

Wstyd i hańba, że nowo ułożone tory są tak, że już na nich mocno buja.
Jak można coś takiego odebrać.

DramatMiasta
DramatMiasta
4 dni temu

’Wstyd i hańba’ są nieodłącznym towarzyszem ZDMiKP od wielu lat we wszystkim w czym łapy maczają. Większy problem to ten, że Prezydent ma to w d…. i nic z tym nie robi także od lat. Która hańba większa?