Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe przystanki kolejowe w regionie. Jaka będzie ich lokalizacja?

Dodano: 07.01.2023 | 13:00

Na zdjęciu: Powstaną nowe przystanki kolejowe w województwie kujawsko-pomorskim.

Fot. Szymon Fiałkowski

Powstaną nowe przystanki kolejowe w województwie kujawsko-pomorskim. Zmodernizowanych zostanie też kilka starych przystanków.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce, z czego 185 na liście podstawowej i 129 na liście rezerwowej.

Na liście podstawowej znajduje się 11 lokalizacji z województwa kujawsko-pomorskiego. Natomiast lista rezerwowa zawiera 3 miejsca z tego regionu. Koszt inwestycji wyniesie 26 mln zł.

Powstanie nowy przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), który ma ułatwić podróże w kierunku Torunia. W pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55 powstanie jednokrawędziowy peron. Zakończenie prac planowane jest na połowę 2024 roku.

Przystanek Grudziądz Centrum (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice) ma zwiększyć dostęp do kolei na trasie do Bydgoszczy. Peron powstanie w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej. Zakończenie prac planowane jest do końca 2023 roku. Koszt budowy obu przystanków w Grudziądzu wyniesie ponad 5 mln zł netto.

Nowy przystanek Tuchola Rudzki Most (linia kolejowa nr 208) ma zwiększyć możliwości podróży pociągiem w kierunku Chojnic i Bydgoszczy. Peron powstanie przy skrzyżowaniu z ul. Międzylesie. Koszt prac wyniesie 2,2 mln zł netto i mają się one zakończyć do końca 2023 roku.

Na wszystkich nowych peronach zostaną zamontowane wiaty, ławki i tablice informacyjne. Pojawi się jaśniejsze oświetlenie oraz ścieżki naprowadzające i pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami.

Na stacji Nakło nad Notecią (linia kolejowa nr 18 Kutno – Piła Główna) przejście podziemne zostanie wydłużone i przebudowane. Perony zostaną połączone z ul. Nową i parkingiem Park & Ride. Przebudowa ma ułatwić dostęp do kolei podróżnym dojeżdżającym na stację samochodami, komunikacją publiczną i rowerami. W ramach prac planuje się również m.in. budowę dwóch wind na wejściach do przejścia oraz platform przyschodowych na wejściach na perony nr 1 i 2. Wyremontowane zostaną wiaty peronowe i zadaszenia nad wejściami na perony. Pojawi się też nowe oświetlenie w przejściu podziemnym i na peronach stacji. Zakończenie inwestycji planowane jest w drugim kwartale 2024 roku. Koszt prac wyniesie 18,9 mln zł netto.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
1 rok temu

Hehe, a Nasi radni i prezydent śpią.

Kiedy obiecany od lat przystanek Bydgoszcz Grunwaldzka w okolicach Atosa?

Kiedy odnowicie ruiny dworców i dziurawe perony na przystankach Bydgoszcz Osowa Góra, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Fordon?