Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe tramwaje w Bydgoszczy. Miasto składa kolejne zamówienie

Dodano: 25.01.2023 | 09:36

Na zdjęciu: W najbliższych latach wszystkie tramwaje w Bydgoszczy mają być niskopodłogowe.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jeszcze w tym roku w Bydgoszczy pojawi się 10 nowych tramwajów z Pesy. Tymczasem prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że już wkrótce miasto zamówi następnych jedenaście pojazdów. – Bydgoszcz stawia na tramwaje – dodaje wiceprezydent Mirosław Kozłowicz.

Zamówienia to część kontraktu z bydgoską Pesą, która w ubiegłym roku wygrała przetarg na dostarczenie pojazdów. Pierwszych dziesięć zostało zamówionych w ubiegłym roku, zaś ich dostawy mają rozpocząć się we wrześniu i potrwać do listopada. Wartość tego zamówienia to 102 mln zł.

– Obecnie jesteśmy przed kolejnymi zakupami taborowymi. Przedstawimy dziś radnym autopoprawkę umożliwiającą zamówienie kolejnych 11 tramwajów z Pesy. Jesteśmy gotowi także do zakupu następnych 19 pojazdów, ale tutaj oczekujemy na decyzję Centrum Unijnych Projektów Transportowych – wyjaśniał prezydent Rafał Bruski, podkreślając znaczenie dofinansowań z UE, które w tym przypadku wynoszą 70-80 proc.

Tylko nowoczesne tramwaje w Bydgoszczy

Jeśli uda się zrealizować wszystkie zamówienia, cały tabor tramwajowy w Bydgoszczy będzie niskopodłogowy. – Obecnie mamy 35 takich pojazdów, a po zrealizowaniu trzech zamówień będzie 75. To więcej niż jest w ruchu, czyli będziemy mieli nawet pewną rezerwą – wyliczał zastępca dyrektora ZDMiKP ds. transportu Rafał Grzegorzewski. Dodał też, że po zakupach nowoczesne tramwaje nie będą przypisane do konkretnych linii , ale będą jeździć na każde osiedle, na którym funkcjonuje komunikacja tramwajowa.

Od momentu złożenia zamówienia, co ma nastąpić w najbliższych dniach, Pesa będzie miała 24 miesiące na dostarczenie tramwajów. Będzie to 10 pojazdów długich i 1 krótki.

Bydgoszcz stawia na tramwaje

Jak wyliczał wiceprezydent Mirosław Kozłowicz, zakup nowych pojazdów to tylko jedna z kilku inwestycji, które udowadniają, że miasto rozwija komunikację tramwajową. Świadczą o tym również plany przebudowy pętli Las Gdański oraz budowy linii na Szwederowo. W połowie stycznia informowaliśmy, że do przetargu na te dwa zadanie zgłosiło się pięć firm. Wszystkie propozycje przekroczyły zakładany budżet.

– Wszystkie oferty zostaną teraz dokładnie sprawdzone. Przygotowanie kompletnej dokumentacji wraz z decyzją środowiskową i decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) ma zająć potencjalnemu wykonawcy około dwudziestu miesięcy – podkreślał wówczas rzecznik prasowy zarządu dróg Tomasz Okoński. Budowa tramwaju na Szwederowie i przebudowa pętli Las Gdański ma zyskać dofinansowanie unijne, odpowiednio w kwotach  63,5 miliona złotych oraz 17 milionów złotych.

0 0 votes
Article Rating
Nowe tramwaje w Bydgoszczy. Miasto składa kolejne zamówienie
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JeszczeBydgoszczanin
JeszczeBydgoszczanin
10 miesięcy temu

Likwidują kursy a kupują tramwaje ? co za polityka. Wiadomo że zastąpią stare ale tańsze w eksploatacji niż nowe awaryjne ale co tam gwarancja będzie na parę lat a później niech się MZK martwi i serwisuje za grube miliony bo przekażą „za darmo” .

Gość
Gość
10 miesięcy temu

Jeżeli mają nowe tramwaje jeździć wszędzie to trzeba trasę na Łęgowo wyremontować tymbardziej że na Wiosnę otworzy się tam hala Zalando a teren obok podobno jest sprzedany.

sołtys Łęgnowa
sołtys Łęgnowa
10 miesięcy temu

A później w ramach oszczędności na prądzie i komunikacji publicznej puszczą jeden skład na godzinę, bo w końcu Bruski ma swoją służbową skodę superb z kierowcą więc ma wyeebane na to jak bydgoszczanie poruszają się po mieście.