Bydgoszcz
1C
80% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 2 • L -1
2C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowe uprawnienia straży miejskiej. Przepisy wejdą w życie pod koniec sierpnia
Straż Miejska Bydgoszcz
17.08.2021 | 17:15

Nowe uprawnienia straży miejskiej. Przepisy wejdą w życie pod koniec sierpnia

Na zdjęciu: Od 30 sierpnia strażnicy miejscy będą mogli wystawiać mandaty między innymi osobom łamiącym przepisy w trakcie jazdy hulajnogą elektryczną.

Fot. Szymon Fiałkowski

Od 30 sierpnia strażnicy miejscy będą mieli możliwość wystawiania mandatów osobom kierującym między innymi hulajnogami elektrycznymi. Rozporządzenie, które wydało właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, to następstwo nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która uregulowała status tych jednośladów.

Przypomnijmy – nowe przepisy dotyczące hulajnóg i innych tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO), a także deskorolek czy rolek weszły w życie w drugiej połowie maja. I to właśnie te pierwsze były w nich języczkiem u wagi. Od momentu, gdy do wielu polskich miast trafiła moda na ich wykorzystywanie (pojawiły się również liczne systemy wynajmu), sygnalizowano potrzebę uregulowania statusu hulajnóg w polskim prawie. Znowelizowana ustawa nie tylko określiła obowiązki kierujących nimi, ale także miała umożliwić walkę ze zmorą, jaką były pojazdy zalegające na chodnikach i drogach rowerowych.

Teraz zmiany obejmą także tych, którzy nowe przepisy mają egzekwować. W Kodeksie wykroczeń pojawił się bowiem wiosną zapis, że osoby poruszające się rowerem, hulajnogą elektryczną lub podobnymi urządzeniami mogą być ukarani, jeśli nie poruszają się z prędkością zbliżoną do pieszego lub nie ustępują im pierwszeństwa. Na mocy rozporządzenia MSWiA, które opublikowano w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 16 sierpnia, uprawnienia do karania mandatami takich osób zyskają strażnicy miejscy i gminni. „Zasadne jest, aby strażnicy straży gminnych (miejskich) posiadali uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych wobec uczestników ruchu korzystających z nowych pojazdów lub urządzeń nieprzestrzegających zasad wynikających z ww. ustawy” – wskazuje w uzasadnieniu ministerstwo cytowane przez serwis samorzad.pap.pl.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia, które MSWiA przygotowało już pod koniec lipca, zmiany wejdą w życie w terminie 14 dni od daty opublikowania w Dzienniku Ustaw, a więc od 30 sierpnia. „Zakładanym rezultatem wdrożenia proponowanych zmian będzie wzmocnienie ochrony porządku publicznego w gminach posiadających straże gminne (miejskie), w tym zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych, poprzez zapewnienie możliwości nakładania sankcji na uczestników ruchu naruszających zasady ustanowione przez nowo wprowadzone przepisy” – podkreślają urzędnicy resortu spraw wewnętrznych i administracji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści