Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowoczesna kolej w regionie. Niedługo pojawią się nowe pociągi

Dodano: 30.04.2023 | 09:30

Na zdjęciu: Województwo kujawsko-pomorskie zyska nowe pociagi.

Fot. Urząd Marszałkowski

W województwie kujawsko-pomorskim niedługo pojawią się nowe pociągi. Obecnie trwa przetarg.

Trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, który dostarczy 7 nowoczesnych, wygodnych i szybkich czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych na kujawsko-pomorskie tory. Dołączą one do 33 pociągów, które już należą do samorządu województwa. Obecnie tabor samorządu składa się z 18 pojazdów spalinowych i 15 o napędzie elektrycznym.

Unowocześniamy nasz tabor kolejowy. Pod koniec ubiegłego roku na kujawsko-pomorskie tory wyjechało pięć elektrycznych zespołów trakcyjnych wyprodukowanych w bydgoskiej Pesie. Za nami również remonty infrastruktury i nie zwalniamy z zakupami. Chcemy zapewnić pasażerom wysoki standard i wygodę podróży – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Poza dostawą pojazdów, postępowanie obejmuje również świadczenie asysty technicznej dla każdego z nich przez okres 8 lat od dnia dostawy oraz przekazanie przez producenta tzw. „pakietu naprawczego”. Nowe pociągi umożliwią zabranie minimum 380 pasażerów oraz rowery. Fotele zostaną wyposażone w gniazdka elektryczne i USB do ładowania sprzętów elektronicznych. Znajdzie się tam także bezprzewodowy internet i klimatyzacja. Na wyposażeniu każdego z pociągów znajdą się ratujące życie defibrylatory.

Pojazdy będą napędzane silnikami asynchronicznymi o sumarycznej mocy ciągłej minimum 2000 kW i pozwolą na jazdę z prędkością 160 km/h. Wykonawca musi wyposażyć pojazdy w m.in. systemy rozkładu jazdy, monitoringu, emisji reklam, pętli indukcyjnych czy łączności.

Większość pociągów zostanie zakupiona ze środków z programu Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. Na dwa pojazdy samorząd województwa otrzymał wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Za obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim (do 2030 roku) odpowiedzialni są operatorzy Arriva RP i Polregio. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego na przewozy pasażerskie w regionie płaci tym przewoźnikom rocznie 142 mln zł. Natomiast 28 mln zł trafia do PKP PLK za dostęp do infrastruktury kolejowej i opłaty dworcowej. Łącznie jest to ponad 171 mln zł.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments