Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 9km/h W
H 3 • L 2
2C
Pon
1C
Wt
3C
Sr
4C
Czw
7C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowy budynek w parku przemysłowym coraz bliżej. Podpisano umowę na dofinansowanie [WIZUALIZACJE]
01.02.2019 | 05:59

Nowy budynek w parku przemysłowym coraz bliżej. Podpisano umowę na dofinansowanie [WIZUALIZACJE]

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Andrzej Półgrabski (w środku) wymienia dokumenty zapewniające wsparcie unijne dla inwestycji z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

Fot. Urząd Marszałkowski

W czwartek w urzędzie marszałkowskim podpisano umowę na dofinansowanie unijne dla budowy centrum demonstracyjnego na terenie parku przemysłowego. Warta niemal 30 milionów złotych inwestycja składająca się z części biurowej oraz hali ma zostać oddana do użytku w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Dzięki nowemu obiektowi przedsiębiorcy zyskają przestrzeń do prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Do ich dyspozycji będzie blisko sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego dwie trzecie stanowić będzie wspomniana hala, którą wynajmujący będzie mógł aranżować na własne potrzeby. Za anglojęzycznymi terminami „fab labs” oraz „living labs” kryje się infrastruktura, gdzie można będzie zaaranżować linię produkcyjną, warsztat czy ośrodek do testowania produktów. – Będą mogły z niej korzystać przedsiębiorstwa, w tym startupy realizujące ciekawe projekty o charakterze badawczym – przekonuje marszałek województwa Piotr Całbecki, który przekazał prezesowi Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego Andrzejowi Półgrabskiemu dokumenty gwarantujące dofinansowanie unijne w wysokości 6,4 miliona złotych (cała wartość inwestycji to 27,5 mln zł).

O budowie centrum demonstracyjnego wiadomo już od kilkunastu miesięcy. Park przemysłowy latem rozstrzygnął przetarg w trybie „Zaprojektuj i buduj”, który wygrała firma PKOB WEGNER mająca – jak informuje BPPT – w swoim portfolio między innymi zrealizowane prace przy centrach handlowych. Aktualnie do końca zmierzają prace projektowe, a ich efekt musi zaakceptować rada ds. estetyki działająca przy prezydencie miasta. Prace budowlane rozpoczną się najprawdopodobniej wiosną, a przewidywany termin oddania budynku to pierwszy kwartał roku 2020.

W centrum demonstracyjnym znajdzie się hala o powierzchni 4000 metrów kwadratowych oraz część biurowa licząca sobie niemal 2000 metrów kwadratowych. Ta ostatnia będzie podzielona między dwie kondygnacje. W założeniach jest wyznaczenie lokali o zróżnicowanej powierzchni. Wokół budynków wykonane zostaną drogi dojazdowe, parking oraz plac manewrowy dla samochodów ciężarowych.

Oficjalnym partnerem inwestycji została funkcjonująca już w parku przemysłowym firma Open Labotec, która zamierza skorzystać z funkcji „fab labs”.


Powiązane treści