Bydgoszcz
14C
Słonecznie
56% wilgotność
Wiatr: 8km/h WNW
H 14 • L 12
10C
Sob
12C
Nd
15C
Pon
17C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycje w BydgoszczyNowy dekalog miejskich inwestycji. Dzięki pieniądzom z rozbudowy Grunwaldzkiej
21.03.2017 | 16:04

Nowy dekalog miejskich inwestycji. Dzięki pieniądzom z rozbudowy Grunwaldzkiej

Blisko 70 milionów złotych mają kosztować nowe projekty, które już do tegorocznego budżetu chce wpisać ratusz.

Na zdjęciu: Cześć bulwarów nad Brdą została już wyremontowana. Prezydent Bruski zapewnia, że prace będą kontynuowane.

Fot. archiwum

Blisko 70 milionów złotych miasto planuje wydać na nowe inwestycje, które do tegorocznego budżetu chce wpisać na najbliższej sesji rady miasta prezydent Rafał Bruski. – Jest to możliwe dzięki podpisaniu umowy na dofinansowanie modernizacji ulicy Grunwaldzkiej – podkreśla włodarz miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Plaża w Pieczyskach zmieni się nie do poznania. W planach jest 35-metrowy taras widokowy [WIZUALIZACJE]

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu miasto oficjalnie stało się beneficjentem 113 milionów złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na ten cel. I dlatego część środków własnych z budżetu miasta może zostać przesunięcia na inne zadania.

Zastępca Bruskiego odpowiedzialny za kwestie transportowe i inwestycyjne Mirosław Kozłowicz przedstawił więc pakiet inwestycji, które mają zostać zrealizowane z dodatkowej puli. Najdroższa, bo wyceniana aż na 22 miliony złotych, ma być rewitalizacja bulwarów nad Brdą na odcinku pomiędzy Bernardyńską a hotelem Słoneczny Młyn. Modernizacji ma doczekać się Zespół Szkół nr 14 przy ulicy Kcyńskiej, a Zespół Szkół Elektronicznych, w skład którego wchodzi najlepsze technikum w kraju w rankingu „Perspektywy”, doczeka się nowej hali sportowej.

Kolejne elementy nowego planu to już remonty – przede wszystkim znajdującego się w złym stanie mostu na ulicy Mińskiej, który musi zostać oddany do użytku przed rozpoczęciem prac na wspomnianej Grunwaldzkiej. A dalej – długo zapowiadana modernizacja ulicy Cieszkowskiego za 3 mln zł. – Do momentu wybudowania ulicy Nowomazowieckiej pozostawimy na niej jednak komunikację miejską  – dodaje Kozłowicz. Nową nawierzchnię mają też zyskać ulice na „drodze lusterkowej”, czyli Zamczysko oraz Pod Skarpą.

Pieniądze mają znaleźć się również na przebudowę placu Kościeleckich, i to zarówno na remont ulic, jak i rewitalizację parku. Ponadto, w bydgoskim zoo miałoby pojawić się biegunarium. – To pomysł, który jest kontynuacją udanej inwestycji w akwarium i terrarium – przekonuje prezydent Bruski. Pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią doczekają się z kolei obiekty Gwiazdy.

Dodatkowe środki (3 mln zł) mają trafić też na utwardzenie dróg gruntowych. – Chcę, aby kwota 20 mln zł na ten cel była co roku minimalną, którą miasto będzie wydawało na tego typu inwestycje – zapewnia prezydent. 1,5 mln zł mają zostać również zarezerwowane na potrzeby Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Nowy przetarg ma być skonstruowany tak, aby w trakcie trzyletniej umowy możliwe było rozbudowanie systemu o pięćdziesiąt procent. Aktualne plany obejmują uruchomienie od nowego roku 51 stacji BRA.

Do tematów poszczególnych inwestycji wrócimy niebawem.