Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy mural na Wzgórzu Wolności upamiętni stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski

Dodano: 16.10.2019 | 10:01

Na zdjęciu: Mural powstanie na ścianie wieżowca Karpacka 39 C, widocznej z ulicy Wojska Polskiego.

Fot. BB

Na szczytowej ścianie wieżowca przy ulicy Karpackiej na Wzgórzu Wolności powstanie mural z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski. To jedna z form upamiętnienia tej szczególnej rocznicy, której obchody będą trwać przez cały przyszły rok.

Celem konkursu na projekt i wykonanie muralu z okazji stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy jest wyłonienie pracy, która ozdobi szczytową ścianę budynku przy ulicy Karpackiej 39 C. Jest ona doskonale widoczna ze skrzyżowania Wojska Polskiego z Trasą Uniwersytecką. Tematyka muralu powinna nawiązywać do 100-rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski, a mural być wykonany w sposób trwały przy użyciu farb akrylowych lub innych profesjonalnych farb elewacyjnych.

Konkurs ma charakter otwarty i ogólnopolski. Jest skierowany do artystów tworzących murale, posiadających dorobek twórczy w formie dokumentacji fotograficznej. Uczestnikami konkursu mogą być artyści indywidualni bądź zespoły autorskie. Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie trzy prace. Laureat konkursu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych oraz środki na wykonanie muralu.

Prace konkursowe można zgłaszać do 16 października, do północy do biura plastyka miejskiego Marka Iwińskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi już w piątek, 18 października – wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej www.bydgoszcz.pl. Mural na Karpackiej powstanie już w tym roku – termin jego wykonania mija 30 listopada. Projekty prac będzie oceniać komisja powołana przez prezydenta miasta w następującym składzie:

  • prof. dr hab. Anna Bochenek z Katedry Sztuk Wizualnych UTP – przewodnicząca
  • inż. arch. Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz – Architekt Miasta Bydgoszczy
  • mgr sztuki, art. Plastyk Jolanta Chmara – Prezes Związku Artystów Plastyków Bydgoszcz
  • prof. dr hab. Maciej Świtała z ASP w Gdańsku
  • prof. dr hab. Dariusz Markowski – Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy
  • mgr sztuki, art. plastyk Marek Iwiński – Plastyk Miasta
  • mgr inż. Zdzisław Tylicki – radny Rady Miasta Bydgoszczy, przewodniczący Rady Osiedla Wzgórze Wolności

Poza konkursem na mural, trwają też inne przygotowania do obchodów wydarzeń z 1920 roku. Do końca października mieszkańcy mogą głosować na propozycje logotypu, który będzie upamiętniał stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski. W minionym tygodniu w ratuszu odbyło się także kolejne spotkanie członków Komitetu Honorowego Roku Wolności, podczas którego rozmawiano o obecnym stanie przygotowań.

Nowy mural na Wzgórzu Wolności upamiętni stulecie powrotu Bydgoszczy do Polski

Zobacz również:

Wspaniałe obchody stulecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Inauguracja obchodów stulecia odbędzie się 31 grudnia podczas „Sylwestra Wolności”. Najwięcej wydarzeń odbędzie się oczywiście 19 i 20 stycznia 2020 roku. W tych dniach zaplanowano m.in. występ grup rekonstrukcyjnych na Starym Rynku, przedstawiający powitanie przez bydgoszczan wojsk wkraczających do Bydgoszczy i przekazanie przez ostatniego pruskiego komisarza Hugo Wolfa kluczy do bram miasta komisarzowi rządu polskiego Janowi Maciaszkowi. W wydarzenie aktywnie włączą się mieszkańcy, zespoły muzyczne, chór UKW oraz Opera Nova, Muzeum Wojsk Lądowych, Automobilklub Bydgoski czy bydgoskie Uniwersytety III Wieku.

Podczas spotkania pochylono się m.in. nad wizją stworzenia nowej formy artystycznej, która będzie symboliczną i trwałą pamiątką wydarzeń sprzed stu lat. W opinii organizacji, z którymi prezydent miasta rozmawiał w sprawie lokalizacji formy, najlepszym miejscem na jej postawienie jest Plac Wolności. Członkowie Komitetu zaproponowali również m.in. Plac Teatralny oraz Skwer Leszka Białego. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

W ramach obchodów osoby związane z miastem i mające znaczny wkład w jego rozwój i funkcjonowanie otrzymają tytuł „Bydgoszczanina stulecia”. Kandydatury do tego wyróżnienia będą mogli zgłaszać mieszkańcy. W toku jest też konkurs na dofinansowanie wydarzeń, które mają upamiętniać powrót Bydgoszczy do Macierzy. Innymi elementami obchodów stulecia będą m.in. odsłonięcie dębu w alei Ossolińskich, ogólnopolska konferencja poświęcona drodze Bydgoszczy do niepodległości, specjalne iluminacje i dekoracje obiektów oraz pojazdów komunikacji miejskiej. Odbędą się też specjalne wystawy „Bydgoszcz na drodze do niepodległości” i „Bydgoszcz na historycznej fotografii”.