Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeObwodnica Białych Błot. Będzie drugi przetarg na wykonawcę dokumentacji inwestycji
22.10.2021 | 06:00

Obwodnica Białych Błot. Będzie drugi przetarg na wykonawcę dokumentacji inwestycji

Na zdjęciu: Przez Białe Błota przejeżdża blisko 30 tysięcy pojazdów w ciągu doby. To przede wszystkim ruch z Bydgoszczy do miejscowości położonych w gminie, ale też w wsi w obrębie Szubina, jak i samego Szubina.

Fot. Archiwum

Białobłocki Urząd Gminy planuje kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) na budowę obwodnicy.

Zobacz również:

Wybory sołtysa w sołectwie Białe Błota już w tę niedzielę

Kwestia obwodnicy Białych Błot jest dyskutowana od wielu miesięcy. Pod koniec lipca odbyło się robocze spotkanie, w którym udział wzięli wójt gminy Dariusz Fundator, władze województwa kujawsko-pomorskiego (marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski), radni sejmiku województwa oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski.

Pierwsze postępowanie przetargowe, którego celem jest wybór pracowni projektowej dla opracowania dokumentacji STEŚ połączenia Bydgoszczy z istniejącym węzłem drogowym tras S5 i S10 w Białych Błotach, trwało do połowy sierpnia br, a pod koniec miesiąca, władze Białych Błot poinformowały o unieważnieniu przetargu, a powodem był fakt, że nie została w nim złożona żadna oferta. Jednakże w czwartek (21 października) włodarze gminy ogłosili, że rozpoczęły się przygotowania do ogłoszenia kolejnego przetargu. – Weryfikowana jest dokumentacja dotycząca opisu przedmiotu zamówienia oraz wymaganego doświadczenia wykonawcy – informuje białobłocki urząd. Jak słyszymy, ponowne ogłoszenie przetargu ma nastąpić jeszcze pod koniec tego roku. STEŚ ma stanowić podstawę do dalszych prac projektowych, a wariantów przyszłej obwodnicy jest sześć. Po wyłonieniu wykonawcy, studium ma być gotowe w przeciągu dwóch lat, a wykonawca ma prowadzić szczegółowe konsultacje z mieszkańcami, a ci głośno już trzy lata temu mówili, że nie chcą obwodnicy tuż pod oknami swoich domów.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wysokość stawek za wywóz odpadów w gminie Białe Błota. Szykuje się podwyżka


Władze gminy nie ukrywają, że na odcinku drogi wojewódzkiej 223 w ciągu doby przejeżdża blisko 30 tysięcy pojazdów i jest jedną z najbardziej obciążonych w regionie. – Sznur aut w obie strony, szczególnie w godzinach szczytu, komplikuje znacznie ruch lokalny, przyczyniając się do zagrożenia bezpieczeństwa szczególnie przy próbach wyjazdu lub przejazdu przez obciążoną drogę – przypominają. Obok procedur formalnych, których celem jest wyłonienie wykonawcy dokumentacji przyszłej obwodnicy, gmina chce częściowo uspokoić ruch pojazdów, stąd konsultacje z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Na stole jest kilka wariantów zmian, to m.in. kwestia przebudowy wybranych skrzyżowań w Białych Błotach czy lokalizacja bezkolizyjnego przejścia dla pieszych, które pozwoliłoby na wyeliminowanie sygnalizacji świetlnej w centrum miejscowości, przyczyniając się do poprawy płynność ruchu na tym odcinku drogi.

Na sfinansowanie zamówienia w latach 2022 – 2023, zabezpieczona została kwota 600 tysięcy złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
1 miesiąc temu

Z pewnością potrzebna jest przebudowa, pytanie tylko jak to miałoby wyglądać?

Sebastian
Sebastian
1 miesiąc temu

Napiszcie cala prawdę protestowało tylko kilkunastu mieszkancow z paru domow które zbudowali w ostatnich latach niedaleko torów kolejowych na skraju Boslych Blot. Mało tego i tak od tej obwodnicy oddzielalby ich 40 metrowy pas lasu. Zatem miejmy nadzieję że tych kilkunastu idiotow nie zablokuje obwodnicy która wyprowadzi ruch bezposrednio spod okien kilkuset mieszkancow I ogolne z całej miejscowości.

Powiązane treści