Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Wykonawca projektu obwodnicy Tucholi wybrany. To będzie wielka inwestycja

Dodano: 02.08.2023 | 14:28

Na zdjęciu: Szacowany koszt budowy obwodnicy Tucholi to 126 milionów złotych, z czego 75 milionów stanowi zewnętrzne dofinansowanie.

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Dziś (2 sierpnia) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę na zaprojektowanie obwodnicy Tucholi. Dziesięciokilometrowa trasa pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy poza centrum i zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Szacowany koszt budowy to 126 milionów złotych, z czego 75 milionów stanowi zewnętrzne dofinansowanie.

Obwodnica Tucholi będzie omijać miasto od strony południowo-zachodniej i wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum, osiedla Rudzki Most oraz wsi Bladowo. – Przebieg trasy uzgodniliśmy podczas konsultacji społecznych. Ten wariant jako najmniej ingerujący w środowisko został rekomendowany do realizacji w decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska – podkreśla urząd marszałkowski.

W poprzednich latach urząd marszałkowski przygotowywał studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe dla budowy obwodnicy. Prace wstrzymało odwołania jednego z mieszkańców. Generalny dyrektor ochrony środowiska rozpatrzył je po trzech latach. Decyzja dyrektora umożliwiła kontynuację prac nad inwestycją: 1 czerwca informowaliśmy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na przygotowanie projektu obwodnicy Tucholi.

Najkorzystniejszą ofertę na opracowanie dokumentacji przedstawił w przetargu polski oddział francuskiej firmy Safege. Dziś (2 sierpnia) w toruńskiej siedzibie urzędu marszałkowskiego podpisano z nim umowę, która opiewa na kwotę ponad trzech milionów złotych. – W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek, radny województwa Tadeusz Pogoda oraz starosta tucholski Michał Mróz i zastępca burmistrza Tucholi Iwona Opoczyńska – informuje biuro prasowe marszałka.

Wykonawca będzie odpowiedzialny między innymi za przygotowanie projektu, kolejne konsultacje związane ze szczegółowymi rozwiązaniami projektowymi (korytarz trasy konsultowaliśmy w poprzednich latach), uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, nadzór autorski w trakcie prac budowlanych.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trwa przebudowa drogi Brzoza – Łabiszyn. Co z modernizacją mostów?


Przed nami jeszcze m.in. podpisanie porozumienia z przedstawicielami lokalnych samorządów o wspólnej realizacji zadania. Zakończenie prac nad dokumentacją, która będzie podstawą zlecenia prac budowlanych planowane jest za 1,5 roku – czytamy w komunikacie biura prasowego. Szacowany koszt budowy obejścia Tucholi to 126 milionów złotych, z czego 75 milionów stanowi zewnętrzne dofinansowanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adolf
Adolf
4 miesięcy temu

Warto przy okazji przyjrzeć się ludziom którzy dostaną odszkodowania za grunty kogo znajomymi sa zeby nie okazało się jak w przypadku tramwaju z Bydgoszczy do Torunia ze trasa po opracowaniu przebiegała przez grunty znajomych Gasiora

Soda78
Soda78
4 miesięcy temu

Jeszcze po drodze jakby Bysław ominąć to już Raj…