Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Od poniedziałku „szóstka” będzie jeździć przez nowy most. Co z liniami 7 i 8?

Dodano: 02.11.2023 | 09:29

Na zdjęciu: Od poniedziałku, 6 listopada na most łączący ulice Fordońską i Toruńską wjadą pierwsze liniowo kursujące tramwaje.

Fot. Szymon Fiałkowski

W poniedziałek (6 listopada) wykonawca (firma Trakcja) udostępni do ruchu nowy most tramwajowy pomiędzy ulicami Toruńską i Fordońską. Zmiany nie ominą też torowiska na ulicy Toruńskiej.

Testy nowego, tramwajowego mostu w ciągu Kazimierza Wielkiego odbyły się w miniony poniedziałek (30 października). W nadchodzący poniedziałek – 6 listopada – most zostanie udostępniony do ruchu liniowego. Na razie jednak nie pojawią się na nim anonsowane linie 7 i 11, które docelowo mają korzystać z przeprawy.

Jak podaje ZDMiKP, od 6 listopada mostem będzie kursować linia nr 6 Łęgnowo – Bielawy. Tak jak zapowiadaliśmy, wraz z otwarciem przeprawy nastąpi bowiem zamknięcie torowiska na Toruńskiej między Kazimierza Wielkiego a rondem Toruńskim. – Zamknięcie ruchu tramwajowego pozwoli wykonawcy (przez około trzy tygodnie) rozwiesić sieć trakcyjną w kierunku ul. Perłowej, wykonać ostatnie prace na torowisku, a także ułożyć ostatnią warstwę nawierzchni na jezdni – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Wykonanie powyższych robót pozwoli za około miesiąc uruchomić docelowy ruch tramwajowy w kierunku Fordonu i – po kilkunastu miesiącach przerwy – wzdłuż Perłowej.

Zmiana trasy czeka również linie 7 i 8, obecnie kursujące do zajezdni Toruńska. Zostaną one skierowane do pętli Babia Wieś. Z obsługi pasażerskiej zostaną wyłączone następujące przystanki: Toruńska/Filmowa i Rondo Toruńskie. W związku ze zmianą tras „siódemki” i „ósemki”, wprowadzone zostaną stosowne korekty w rozkładzie jazdy linii Za T8, a na odcinku rondo Toruńskie – Toruńska/Kazimierza Wielkiego uruchomiona zostanie autobusowa linia zastępcza Za T.

Przypomnijmy, że od tygodnia kierowcy poruszają się w obu kierunkach nowym mostem nad Brdą; stara przeprawa została czasowo zamknięta z uwagi na wykonanie prac związanych z przebudową dojazdów na most od Fordońskiej i Toruńskiej; w najbliższym czasie planowane jest też otwarcie południowej jezdni Fordońskiej i północnej Toruńskiej – w chwili obecnej trwa tam układanie nawierzchni.