Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 5 • L 3
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaOdmrażanie lotów na bydgoskim lotnisku. Ryanair chce wrócić od lipca, LOT i Lufthansa pod znakiem zapytania
port lotniczy bydgoszcz
01.06.2020 | 14:49

Odmrażanie lotów na bydgoskim lotnisku. Ryanair chce wrócić od lipca, LOT i Lufthansa pod znakiem zapytania

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Ryanair planuje wrócić do operowania na bydgoskim lotnisku od początku lipca.

Fot. Sebastian Torzewski

Od 1 lipca Ryanair planuje stopniowe przywracanie połączeń lotniczych z Bydgoszczy. Co z połączeniami innych przewoźników – oficjalnie na razie nie wiadomo.

Na chwilę obecną jedynie irlandzkie linie lotnicze zaprezentowały siatkę lotów, którą zamierzają realizować od początku przyszłego miesiąca z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Według aktualnych planów od 1 lipca trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, sobota) będzie można polecieć na podlondyńskie lotnisko Stansted. Dzień później mają zostać reaktywowane przeloty do Birmingham (dwa razy w tygodniu – w czwartki i soboty), natomiast od 4 lipca (we wtorki oraz soboty) będziemy mogli udać się do Dublina.

To pierwszy etap odbudowywania połączeń z portu imienia Paderewskiego. W sierpniu mamy polecieć z kolei do Edynburga (loty w czwartki i niedziele), a także do Luton (piątki i niedziele). W tym samym miesiącu liczba rotacji z lotniskiem Londyn Stansted wzrośnie do pięciu (dojdzie rejs w piątek oraz niedzielę). Dopiero w zimowej siatce połączeń należy z kolei spodziewać się przywrócenia lotów do Kijowa. Do stolicy Ukrainy polecimy w środy oraz niedziele, ale pierwszy lot zaplanowano na 25 października. W tym samym czasie do oferty ma dołączyć szósta rotacja z Londynem Stansted (w czwartki).

Zobacz również:

Fala zwolnień na bydgoskim lotnisku. Czy tarcza antykryzysowa utrzyma je na powierzchni?

Dużo mniej konkretnie wyglądają plany innych przewoźników operujących w PLB, czyli LOT-u (połączenie do Warszawy) oraz Lufthansy (loty do Frankfurtu). Narodowy przewoźnik od poniedziałku, 1 czerwca przywrócił połączenia do ośmiu polskich miast (loty międzynarodowe są zawieszone do 6 czerwca), ale na tej liście nie ma Bydgoszczy. Daniel Mackiewicz, rzecznik lotniska, twierdzi, że „w pierwszym etapie przewoźnik uruchomił połączenia z dalej położonych ośrodków”, a większość podróżnych z Bydgoszczy kontynuuje loty swoją podróż z Okęcia do zagranicznych miejsc. – Decyzja o wznowieniu rejsów z Bydgoszczy zależy przede wszystkim od decyzji rządowej o otwarciu granic lotniczych – przekonuje Mackiewicz.

Faktem jest, że w panelu rezerwacyjnym LOT-u możliwe jest kupowanie biletów na połączenia z Bydgoszczy do Warszawy. Najbliższy dostępny termin to poniedziałek za dwa tygodnie, czyli 15 czerwca. Mackiewicz w rozmowie z nami wyjaśnia jednak, że oficjalnie PLL LOT nie przekazał władzom lotniska informacji o dacie wznowienia rejsów do stolicy. – Gdy tylko ją otrzymamy, na pewno opublikujemy ją na naszej stronie internetowej – dodaje.

Podobnie sytuacja wygląda z Lufthansą. Władze PLB co prawda twierdzą, że „są w stałym kontakcie z przewoźnikiem”, ale żadna decyzja w sprawie powrotu rejsów do Frankfurtu nie zapadła. – Pod tym względem jest to sytuacja podobna jak z LOT-em – wskazuje Daniel Mackiewicz.

Podobna, co nie znaczy, że taka sama. Wiadomo bowiem, że niemiecki rząd chce wesprzeć finansowo znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej epidemią koronawirusa linie. Z informacji portalu Forsal.pl, który powołuje się na niemieckie media, wynika, że osiągnięto w tym zakresie porozumienie z Komisją Europejską. Warunkiem jest jednak przekazanie konkurencji części swoich samolotów (mówi się o 20 z około 100 maszyn), a także slotów, czyli praw do odprawiania podróżnych na lotniskach. A to oznacza, że liczba połączeń Lufthansy może ulec redukcji.

POŁĄCZENIA LOTNICZE RYANAIRA OD LIPCA BR.

 • Bydgoszcz – Birmingham – od 2 lipca (czwartek / sobota),
 • Bydgoszcz – Edynburg – od 2 sierpnia (czwartek / niedziela),
 • Bydgoszcz – Londyn Luton – od 2 sierpnia (piątek / niedziela),
 • Bydgoszcz – Londyn Stansted:
  – od 1 lipca (poniedziałek / środa / sobota),
  – od 1 sierpnia (poniedziałek / środa / piątek / sobota / niedziela),
  – od 26 października (poniedziałek / środa / czwartek / piątek / sobota / niedziela),
 • Bydgoszcz – Dublin – od 4 lipca (wtorek / sobota),
 • Bydgoszcz – Kijów – od 25 października (środa, niedziela).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści