Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIOdsprzedaż biletu z zyskiem [RADCA w PIĄTEK]
24.05.2019 | 20:30

Odsprzedaż biletu z zyskiem [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Radca prawny odradza sprzedaż biletów z zyskiem.

Fot. pexels

Mój klient napisał do mnie wiadomość, w której opisał, że chce sprzedać bilety na koncert, które kupił poprzednio, ale z zyskiem. Pytanie, czy to dozwolone przez prawo.

Otóż takie zachowanie stanowi znamiona wykroczenia z art. 133 kodeksu wykroczeń. Brzmienie jego jest następujące:  Kto nabywa w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe albo kto bilety takie sprzedaje z zyskiem, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.  Dodatkowo usiłowanie oraz podżeganie i pomocnictwo są również karalne.

„Przepis art.133 jest odpowiednikiem art 7 par 2 i 3 ustawy z 13 lipca 1957 r. o zwalczaniu spekulacji i ochronie interesów nabywców oraz producentów rolnych w obrocie handlowym (Dz. U. Nr 39, poz. 171 z późn. zm.). W myśl art 7 par 2 tej ustawy, kto nabywa w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem bilety wstępu na widowiska lub imprezy, podlega karze aresztu do roku, zaś stosownie do par. 3: „Tej samej karze podlega, kto określone w par.2 bilety odprzedaje z zyskiem”. Por. również art. 6ustawy z 17 czerwca 1966 r. o przekazaniu niektórych drobnych przestępstw jako wykroczeń do orzecznictwa karno-administracyjnego (Dz. U. Nr 23, poz. 149).” (Mozgawa M.,Komentarz do art.133 Kodeksu wykroczeń).

Wykroczeniem jest więc:

a)  nabycie w celu odsprzedaży z zyskiem

b) sprzedaż z zyskiem

Karą nie jest objęte wyłącznie nabycie w celu odprzedaży z zyskiem bilety wstępu na imprezy artystyczne, rozrywkowe lub sportowe, ale również sama sprzedaż z zyskiem. W ten sposób ustawodawca chciał ograniczyć jakąkolwiek spekulację cenami biletów. Sam fakt, że kupujesz bilet i sprzedajesz go drożej, nawet w sytuacji, gdy sprzedaż wynika z czynników niezależnych od ciebie (np. choroba powodująca brak możliwości uczestniczenia w imprezie, na którą bilet zakupiłeś) sprawa, że popełniasz wykroczenie.

W związku z tym nie polecam sprzedawać takich biletów z zyskiem, a za cenę, za którą się owe bilety kupiło.

Podstawa prawna: art. 133 ustaw z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
1 rok temu

A co z biletami, które otrzymano za darmo ?

Powiązane treści