Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oferta Alstalu za droga. IPN unieważnia przetarg na budowę nowej siedziby

Dodano: 30.08.2018 | 10:09

Na zdjęciu: Tak prezentuje się projekt zachodniej ściany nowego biurowca urzędu.

Fot. Materiał z Biuletynu Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Przedłużają się przygotowania do budowy nowej siedziby Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Warszawska centrala urzędu unieważniła bowiem przetarg na budowę biurowca przy ulicy Grudziądzkiej.

W listopadzie informowaliśmy, że IPN złożył wniosek o pozwolenie na budowę nowego budynku przy ulicy Grudziądzkiej, na terenie znajdującym się kilkaset metrów od obecnej siedziby. Powstanie on na działce przy drodze dojazdowej do przyszłego parkingu Park & Ride, którą Skarb Państwa otrzymał od miasta w zamian za grunty przy ul. Mariana Rejewskiego i Traktorzystów. Wejdą one w skład przyszłego Parku Akademickiego.


CZYTAJ WIĘCEJ: IPN zmieni swoją siedzibę. Trwają prace projektowe


Autorem projektu nowej siedziby instytucji jest krakowski architekt Łukasz Podczaszy, odpowiedzialny m. in. za budynek Urzędu Dozoru Technicznego przy ulicy Kamiennej. Przetarg na prace budowlane, które miały zacząć się na początku 2019 roku, zainaugurowano 17 lipca. 28 sierpnia IPN podjął jednak decyzję o unieważnieniu przetargu. Powodem była zbyt wysoka cena, jaką zaproponował jedyny oferent – konsorcjum firm Alstal i AGB Budownictwo. Wyceniło ono wykonanie robót na 41 milionów złotych, co przewyższyło zakładany przez IPN budżet o ponad 11 milionów złotych.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Alstal buduje w Bydgoszczy Nową Astorię. „To najbardziej funkcjonalny obiekt w Polsce”


Nowa siedziba IPN będzie miała dwa piętra. Na parterze zlokalizowano hol wejściowy, foyer, salę konferencyjną oraz pomieszczenia pomocnicze – szatnie, zaplecze sali konferencyjnej, zespół sanitariatów oraz pomieszczenia ochrony. W pozostałej części parteru zaprojektowano pomieszczenia biurowe. Na pierwszym piętrze będą znajdować się archiwa główne oraz pomieszczenia związane z czasową obróbką dokumentów. Na drugim piętrze zlokalizowano salę narad, pomieszczenia sanitarne, socjalne, techniczne i porządkowe. Komunikacja w budynku będzie odbywać się za pośrednictwem dwóch klatek schodowych.

IPN liczy, że zakończenie budowy nowej siedziby nastąpi w kwietniu 2021 roku.

PROJEKT ARCHITEKTONICZNY NOWEGO BUDYNKU [kliknij, aby powiększyć]

A9 - ELEWACJA PÓŁNOCNA [FRONTOWA]-1