Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoOgłoszono konkurs na nowy bydgoski mural. Ma być wielki i ekologiczny
MURAL wyżyny
08.06.2021 | 17:56

Ogłoszono konkurs na nowy bydgoski mural. Ma być wielki i ekologiczny

Na zdjęciu: Mural ma powstać na ścianie szczytowej wieżowca Feliksa Nowowiejskiego 1 na Wyżynach, dobrze widocznej z alei Jana Pawła II.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

Miasto ogłosiło konkurs na projekt i wykonanie muralu o tematyce ekologicznej, który – tak jak informowaliśmy kilka dni temu – pojawi się na ścianie szczytowej jednego z wieżowców na bydgoskich Wyżynach. Plastyk miejski Marek Iwiński czeka na pomysły artystów do 30 lipca. Zwycięzca otrzyma środki na wykonanie oraz nagrodę pieniężną.

Nowy bydgoski mural, sponsorowany przez producenta kosmetyków OnlyBio.life, powstanie na ścianie szczytowej budynku przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego 1 na osiedlu Wyżyny – doskonale widocznej z alei Jana Pawła II. Będzie miał 12 metrów szerokości i aż 34 metry wysokości. Celem ogłoszonego przez urząd miasta konkursu jest zaprojektowanie i wykonanie dzieła, które będzie jednocześnie spełniał funkcje edukacyjne. Tematyka powinna nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – troski o środowisko naturalne, odpowiedzialności ludzi za miejsce w którym żyją. Projekt powinien też uwzględniać oddaloną perspektywę, z której przechodnie będą mogli oglądać projekt.
Jak podkreśla plastyk miejski Marek Iwiński, mural ma zostać wykonany przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie – oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych (na bazie fotokatalitycznych farb mineralnych). – Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. – to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – mówi Iwiński.

Konkurs skierowany jest do profesjonalnych artystów tworzących murale, posiadających doświadczenie w tym zakresie i dorobek twórczy, który należy przedstawić w formie dokumentacji fotograficznej wraz z formularzem zgłoszenia udziału do konkursu. Uczestnikami konkursu mogą być indywidualni artyści lub zespoły autorskie. Ratusz czeka na pomysły do 30 lipca. Projekt z dopiskiem „Bydgoski Ekomural” należy przesłać mailowo na adres: m.iwinski@um.bydgoszcz.pl lub przynieść bezpośrednio do biura Plastyka Miasta – ul. Sielanka 8a, I piętro, pokój 6.

Zwycięzca konkursu otrzyma środki na wykonanie muralu do kwoty 50 000 złotych oraz nagrodę w wysokości 5 000 złotych, którą tym razem sponsoruje firma Onlybio.life. Na wykonanie pracy będzie miał czas do 15 października. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy można znaleźć TUTAJ. Szczegółowych informacji udziela Plastyk Miasta – Marek Iwiński – tel. 52 58 58 177.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści