Bydgoszcz
18C
Przelotne opady
74% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 19 • L 18
23C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
18C
Nd
24C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczGastronomiaOgródki letnie za grosze. Prezydent utrzymał niską opłatę za dzierżawę
16.03.2021 | 20:55

Ogródki letnie za grosze. Prezydent utrzymał niską opłatę za dzierżawę

Na zdjęciu: Opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców będzie wynosić symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

W związku z bardzo trudną sytuacją epidemiczną, która w szczególny sposób dotknęła branżę gastronomiczną prezydent miasta – podobnie jak w zeszłym roku – ustalił preferencyjne stawki za dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe.

Branża gastronomiczna nadal pozostaje w lockdownie – widoczny od kilkunastu dni wzrost liczby zakażeń koronawirusem sprawia, że trudno oczekiwać jakiegokolwiek luzowania obostrzeń, które w szczególny sposób dotknęły bary i restauracje. Mimo trudnej sytuacji, restauratorzy składają już podania o dzierżawę terenu pod ogródki letnie, licząc na to, że wiosną i latem będą one mogły już funkcjonować. – Do tej pory złożonych zostało 16 wniosków. To niestety ponad dwa razy mniej niż w roku poprzednim – nie ukrywają bydgoscy urzędnicy.

Prezydent Bydgoszczy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej branży gastronomicznej, podjął decyzję o ustaleniu niskich stawek za dzierżawę terenu pod ogródki gastronomiczne. Będą tak samo niskie jak w 2020 roku – o ich obniżenie apelowali wówczas zarówno restauratorzy, jak i radni klubu PiS Paweł Bokiej i Szymon Róg.W tym roku opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców wynosić będzie symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona aż o 99% w stosunku do stawki z 2019 roku i stanowić będzie zaledwie do 1% dotychczasowych opłat związanych z dzierżawą terenu pod ogródki letnie – przekazuje biuro prasowe ratusza.

Preferencyjna opłata pobierana będzie również za działalność ogródków letnich, które nie prowadzą sprzedaży alkoholu. W tym przypadku kwota dotychczas obowiązująca (do końca 2019 roku) wynosiła 0,10 zł za 1m² za dzień. W tym sezonie będzie tak samo, jak w roku 2020 – 1 grosz za 1m² za dzień. Obniżone stawki będą obowiązywać od 1 kwietnia do 11 października 2021 roku. Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy terenu pod ogródki letnie dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.

Ratusz informuje, że dzierżawcy mogą już występować do ZDMiKP z wnioskiem o podpisanie umowy na dzierżawę terenu pod ogródki sezonowe-letnie, z uwzględnieniem preferencyjnych stawek za dzierżawę. – Liczymy, że nowe stawki zachęcą restauratorów do otwierania ogródków letnich i ułatwią im dalsze prowadzenie swojej działalności w zrewitalizowanym Salonie Bydgoszczy – podkreślają urzędnicy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści