Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -1 • L -3
1C
Wt
3C
Sr
3C
Czw
7C
Pt
7C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPrezydent reaguje na pomysł radnych i obniża stawki za prowadzenie ogródków gastronomicznych
prl bydgoszcz
14.05.2020 | 09:49

Prezydent reaguje na pomysł radnych i obniża stawki za prowadzenie ogródków gastronomicznych

Na zdjęciu: Nowa opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców będzie wynosić symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień.

Fot. ED/archiwum

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podjął decyzję o obniżeniu opłaty za działalność ogródków letnich dla wszystkich przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Do końca sezonu letniego będzie to symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. Tym samym prezydent przychylił się do propozycji, przedstawionej dwa dni temu przez radnych Pawła Bokieja i Szymona Roga.

Zgodnie z ogłoszonym wczoraj (13 maja) kolejnym etapem luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, od poniedziałku, 18 maja wróci możliwość korzystania z lokali gastronomicznych na miejscu. – Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym – precyzuje rząd. Otwarcie lokali odbędzie się w odpowiednim reżimie sanitarnym – według wytycznych, ogłoszonych przez ministerstwo rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny, przed wejściem do lokalu klienci muszą obowiązkowo zdezynfekować ręce, a odległość między stolikami powinna wynosić minimum 2 metry, a w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 metra dopuszcza się odległość 1 metra.

W związku z rekomendacjami, aby w okresie epidemii restauratorzy otwierali ogródki (co umożliwi im powiększenie przestrzeni i dostosowanie się do wytycznych), a także ze zbliżającym się sezonem letnim bydgoscy restauratorzy rozpoczęli przygotowania do uruchomienia możliwości spożywania posiłków na powietrzu. Otwarcie ogródków będzie dla przedsiębiorców szansą na minimalizację strat, których doświadczyli w trakcie dwumiesięcznego zakazu przyjmowania gości. Kilku z nich (m.in. właściciele ElJazzu, restauracji Karafka i La Rosa oraz Kuchni) złożyło już wniosek do miejskiego konserwatora zabytków o decyzję, która umożliwi im utworzenie ogródka przy lokalu.

Zobacz również:

Radni piszą do Bruskiego. Chcą obniżenia opłat za ogródki gastronomiczne

By poprawić niełatwą sytuację lokalnej branży gastronomicznej, we wtorek radni klubu Prawa i Sprawiedliwości Paweł Bokiej i Szymon Róg zwrócili się z prośbą do prezydenta Rafała Bruskiego o znaczące zmniejszenie opłaty za zajęcie pasa drogowego pod ogródki. – Pozwoliłoby to na sprawniejszy rozruch bydgoskiego biznesu gastronomicznego. Będzie to też miało istotny wpływ na ożywienie centrum miasta oraz bez wątpienia przyniesie istotne korzyści gospodarcze – argumentowali radni. Dodali także, że opłaty nie są obecnie drastycznie wysokie, ale „w obliczu reaktywacji restauracji po tak długim czasie stanowić będzie niemałe obciążenie budżetów”.

Wczoraj po południu urząd miasta ogłosił, że Bruski zaakceptował pomysł radnych i ustalił preferencyjne stawki opłat dzierżaw dla prowadzących lokale gastronomiczne na terenie Bydgoszczy. – Sytuacja związana z pandemią jest trudna, zwłaszcza dla małych lokalnych biznesów. W czasie maksymalnej izolacji wspieraliśmy zamknięte restauracje, zachęcaliśmy do zakupów u lokalnych dostawców, wprowadziliśmy Bydgoski Pakiet dla Przedsiębiorców. Wiele lat pracowaliśmy na to, aby nasza bydgoska starówka tętniła życiem. Zrewitalizowana płyta Starego Rynku nie powinna być pusta. To także dzięki przedsiębiorcom, to miejsce jeszcze do niedawna było pełne życia. Pomimo niepewnej sytuacji budżetowej miasta uważam, że powinniśmy ich wspierać – mówi prezydent.

Zgodnie z nowymi stawkami, opłata za działalność ogródków letnich dla wszystkich dzierżawców będzie wynosić symboliczny 1 grosz za 1m² za dzień. To oznacza, że dla prowadzących ogródki letnie ze sprzedażą alkoholu opłata zostanie obniżona do 1% całej kwoty. Zmieni się także opłata pobierana za działalność ogródków letnich nie prowadzących sprzedaży alkoholu. W tym przypadku kwota dotychczas obowiązująca wynosiła 0,10 zł za 1m² za dzień. Od dzisiaj będzie to także 1 grosz za 1m² za dzień. Do wskazanej wysokości opłat z tytułu dzierżawy dodany zostanie podatek VAT, płatny zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami.

Dzierżawcy mogą od dziś (14 maja) występować do ZDMiKP w Bydgoszczy w sprawach związanych z podpisaniem umów dzierżaw terenu pod ogródki letnie. Ratusz informuje, że nowe taryfy obowiązują do końca sezonu letniego 2020.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści