[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oryginalne murale w Balaton Apartamenty. Stworzył je bydgoski artysta [ZDJĘCIA]

Dodano: 30.11.2021 | 14:00

Na zdjęciu: Prawdziwe murale w budynkach mieszkalnych w naszym regionie są jeszcze nowatorskim rozwiązaniem, ale spotkały się one z bardzo dobrym przyjęciem przez mieszkańców Balaton Apartamenty.

Fot. nadesłane

Najnowsza inwestycja zrealizowana przez firmę Arkada Invest na Bartodziejach została wzbogacona o ręcznie malowane murale. Nie tylko te elementy wyróżniają ją na tle innych działań deweloperskich. Oryginalność budynku Balaton Apartamenty doceniono przyznając wyróżnienie w konkursie Arcydzieło Sztuki Budowlanej.

Inwestycja powstała na terenie między malowniczym Parkiem przy Balatonie a ulicą Gajową. W apartamentowcu o nieoczywistej bryle ulokowano 114 mieszkań. Szczególną uwagę zwrócono na unikalne wykończenie części wspólnych, które stylem nawiązują do skandynawskich wnętrz cechujących się zastosowaniem naturalnych materiałów i kolorów. W klatkach pojawia się dużo litego drewna oraz elementów w kolorze granatowym w odcieniu „kobaltu”. Więcej informacji o wykończeniu wnętrz budynku poznasz TUTAJ.

Na szczególną uwagę zasługują jednak murale, które zdobią wejścia każdej klatki schodowej. Są one nowatorską alternatywą dla wykończeń realizowanych ze szkła, tapety lub podświetlanych elementów, które stały się czymś powszechnym w branży deweloperskiej. Arkada Invest postanowiła spróbować czegoś innego. – Murale w budynkach mieszkalnych nie są zbyt popularne. Na pewno nie tak bardzo, jak te na elewacjach bydgoskich budynków. O wiele rzadziej słyszymy o muralach we wnętrzach, zwłaszcza inwestycji deweloperskich. A że w Arkadzie lubimy przecierać szlaki i tworzyć nie tylko funkcjonalne, ale i piękne budynki, poprosiliśmy Juliana Nowickiego o pomoc w realizacji tego pomysłu – mówią przedstawiciele bydgoskiej firmy.

Wybór autora nie był przypadkowy. Bydgoski artysta prowadzący studio MURALes ma na swoim koncie wiele prac, które na co dzień mogą podziwiać mieszkańcy miasta nad Brdą. Jest to między innymi mural ku czci Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej czy mural poświęcony Średniowiecznej muzyce sakralnej przez Bydgoszczan nazywany „Aniołami” przy ul. 20 stycznia naprzeciwko Parku Kochanowskiego, oraz mural na ul. Cieszkowskiego poświęcony Józefowi Święcickiemu. Co było dla niego inspiracją do stworzenia tych konkretnych obrazów w budynku Balaton Apartamenty? – Inspiracją do stworzenia murali była lokalizacja nad jeziorem Balaton, jak również kolorystyka wnętrz części wspólnych z akcentem koloru granatowego, przecinanego ciepłym kolorem drewna – odpowiada Nowicki i dodaje, że duże znaczenie miał przy tym kształt budynku, w którym powtarzające się bryły odnoszą się do rytmiki fal i wody. – Dlatego też zdecydowałem się na niemal abstrakcyjne kadry ze zbliżeniami tafli wody oświetlonej promieniami słońca – mówi autor.

Oryginalne murale w Balaton Apartamenty. Stworzył je bydgoski artysta [ZDJĘCIA]

Prawdziwe murale w budynkach mieszkalnych w naszym regionie są jeszcze nowatorskim rozwiązaniem, ale spotkały się one z bardzo dobrym przyjęciem przez mieszkańców Balaton Apartamenty. Wszystkie cztery obrazy, choć są w czterech osobnych wejściach, tworzą spójną całość. Żaden z murali nie dominuje, a zarazem każdy jest inny. – Osiągnąłem to za pomocą kolorystyki i wrażenia wschodzącego słońca a innym razem zachodzącego – wyjaśnia Julian Nowicki, który uważa wprowadzanie takiej sztuki w częściach wspólnych projektów deweloperskich za bardzo dobry pomysł. – To rękodzieło – posiada pewne niedoskonałości czyniące go bardziej ludzkim i przyjaznym – podsumowuje.

Wykonane przez niego obrazy można zobaczyć na poniższych zdjęciach z budynku Balaton Apartamenty przy ul. Ceramicznej 5 w Bydgoszczy. Osoby, które chciałaby tam zamieszkać i na co dzień móc obcować z taką sztuką, mogą skontaktować się z deweloperem pod numerem telefonu 52 511 90 17. Więcej o inwestycji można dowiedzieć się też na stronie https://arkada-invest.pl/balaton/.