Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Osiedlowa mapa potrzeb wciąż w planach. Ma być oparta o projekty zgłaszane do BBO

Dodano: 18.05.2021 | 11:22

Na zdjęciu: Mapa potrzeb to projekt, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb i problemów bydgoskich osiedli.

Fot. Szymon Fiałkowski

W 2018 roku zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel w wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL zadeklarował, że chciałby wdrożyć bydgoską mapę potrzeb – mechanizm służący identyfikacji oczekiwań i problemów osiedli. Teraz ponawia swoją obietnicę i podaje, że narzędzie będzie oparte o projekty zgłaszane przez mieszkańców w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy mapa potrzeb doczeka się publikacji i czy za nią pójdą faktyczne zmiany na osiedlach.

Mapa potrzeb to projekt, którego celem jest zidentyfikowanie potrzeb i problemów lokalnych społeczności. Rozwiązanie jest wykorzystywane w wielu gminach na terenie całej Polski. Zapowiedź jego zastosowania w Bydgoszczy padła w naszej rozmowie z zastępcą prezydenta Michałem Sztyblem, przeprowadzonej w listopadzie 2018 roku.




– Na każdym osiedlu są spore oczekiwania. Na pewno jednym z mechanizmów, które chciałbym wdrożyć, jest przygotowanie mapy potrzeb, która byłaby swego rodzaju wskaźnikiem. Już budżet obywatelski niejako jest takim narzędziem, które pozwala nam określać, gdzie coś bardziej jest potrzebne, a gdzie nie – mówił w wywiadzie Sztybel.


PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM SZTYBLEM Z LISTOPADA 2018 ROKU


Do deklaracji, która padła z ust zastępcy prezydenta powrócił w swojej interpelacji radny Szymon Róg. W połowie marca 2019 roku, powołując się na nasz wywiad zapytał się władz, czy przedmiotowa mapa potrzeb Bydgoszczy jest w przygotowaniu i kiedy można spodziewać się jej publikacji. W odpowiedzi Sztybel przekazał radnemu, że wciąż trwają prace nad aktualizacją Strategią Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

Przyjęcie zaktualizowanej wersji „Strategii Rozwoju Bydgoszczy”, jako obowiązującego dokumentu, będzie punktem wyjścia do rozpoczęcia prac, w oparciu o programy sektorowe, nad stworzeniem mapy potrzeb bydgoskich osiedli – poinformował zastępca prezydenta.

Osiedlowa mapa potrzeb wciąż w planach. Ma być oparta o projekty zgłaszane do BBO

Zobacz również:

Więcej o bydgoskiej mapie potrzeb

Zalety idei mapy potrzeb podkreślał także społecznik z Miedzynia i Prądów Dariusz Smól, przypominając o pomyśle podczas spotkania miedzynian z władzami miasta, które odbyło się we wrześniu 2019 roku. Teraz, po dwóch latach od deklaracji Sztybla i przyjęciu nowej strategii miasta, radny Róg ponownie poruszył temat mapy. – Czy przedmiotowa mapa potrzeb Miasta Bydgoszczy znajduje się w opracowaniu? Kiedy można spodziewać się jej w publikacji oraz w jakiej formie? – zapytał w interpelacji.

W odpowiedzi Sztybel podkreślił, że od 2018 roku zaszły „okoliczności mające wpływ na tempo podejmowanych działań”. Wśród nich wymienił „konsekwentne i przemyślane działania ze strony władzy centralnej”, czyli ograniczenie wpływów z podatku PIT, a także dodatkowe wydatki poniesione na walkę z epidemią koronawirusa. Towarzyszące jej obostrzenia także spowodowały spadek dochodów miasta, m.in. z obiektów sportowych i kulturalnych.

Niemniej, pomimo niekorzystnych dla bydgoszczan działań rządu, deklaruję stworzenie nowego mechanizmu pokazującego, jakie są potrzeby mieszkańców. W jednym miejscu przedstawimy projekty zgłoszone w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które w ostatnich latach nie uzyskały wymaganej liczby głosów. Umieszczenie projektów na mapie pozwoli wizualnie przedstawić, jakie potrzeby zgłaszają osoby z różnych osiedli – oznajmił zastępca prezydenta.

Sztybel dodał także, że wskaźnikiem zainteresowania mieszkańców są liczne konsultacje, w tym trwające obecnie konsultacje ws. kolejności miejskich inwestycji. – Ich wyniki będą istotnym wskaźnikiem, co jest priorytetem dla mieszkańców naszego miasta – zaznaczył. Konsultacje trwają do 21 maja – bydgoszczanie mają do wyboru 15 zadań, m.in. budowę zachodniej pierzei Starego Rynku, realizację parku Akademickiego w Fordonie czy rozbudowę ulicy Nakielskiej.

W odpowiedzi na pismo radnego Roga nie pada jednak informacja, kiedy można spodziewać się publikacji diagnozy potrzeb mieszkańców. Przedstawiciele rad osiedli chcieliby, by za publikacją mapy potrzeb poszły też konkretne kroki w celu wzmocnienia osiedlowych samorządów, np. wprowadzenie budżetu inwestycyjnego dla rad czy zwiększenie środków budżetowych na inwestycje w różnych częściach Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
Krystian
2 lat temu

Augaparku w myślecinku