[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oszustwo na „akcje Orlenu”. Bydgoszczanka straciła 330 tysięcy złotych!

Dodano: 14.07.2022 | 15:06

Na zdjęciu: Policja/zdj. ilustracyjne

Fot. SF

Policjanci z bydgoskiego Fordonu otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa na kwotę ponad 330 tysięcy złotych. 61-letnia bydgoszczanka straciła oszczędności życia, gdyż umożliwiła przestępcom dostęp do jej kont bankowych. Oszuści dokonali wyłudzenia pod pretekstem rzekomej inwestycji w akcje PKN Orlen.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Nie inaczej było z bydgoszczanką, która na przestrzeni tygodnia straciła oszczędności swojego życia.

Do oszustwa na 61-letniej seniorce doszło na przestrzeni kilku ostatnich dni. Kobieta znalazła w internecie stronę reklamującą możliwość zakupu akcji spółki Orlen. Chcąc uzyskać więcej informacji o rzekomej inwestycji, wypełniła formularz zgłoszeniowy załączony do tej informacji i go wysłała. Po pewnym czasie zadzwonił do niej mężczyzna, który twierdził, że jest brokerem i z racji jej zainteresowania ofertą będzie opiekunem jej inwestycji. Poinformował ją również, że jedyne co musi zrobić na początek to wykonać przelew, by uruchomić konto inwestycyjne. Wówczas kobieta zrobiła przelew na kwotę 850 złotych potwierdzając to kodem blik – opisuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Po kilku dniach oszuści odezwali się ponownie. Wówczas jeden z przestępców polecił seniorce zainstalowanie oprogramowania do zdalnej obsługi pulpitu, a następnie zalogowanie się do swojego konta. W ten sposób sprawcy mieli już zdalny dostęp do jej dwóch kont. Następnie jeden z nich podtrzymywał kontakt z 61-latką i zabraniał jej sprawdzania swojego konta pod pretekstem utraty pieniędzy w przypadku próby logowania. Z tego względu pokrzywdzona nie sprawdzała swojego konta.


CZYTAJ TAKŻE: Kto wybuduje nowy stadion i boiska w Fordonie? Znamy oferty w przetargu


Wczoraj (13 lipca) kobieta otrzymała telefon z banku z informacją, że doszło do próby zaciągnięcia kredytu na kwotę 124 tysięcy złotych, która wymaga zatwierdzenia. – Wówczas 61-latka dowiedziała się, że w ostatnich dniach z jej kont codziennie robione były przelewy w wysokości około 50 tysięcy złotych na łączną kwotę ponad 330 tysięcy złotych. Na szczęście oszustom nie udało się zaciągnąć kredytu na jej szkodę. Po otrzymaniu tych informacji bydgoszczanka zgłosiła sprawę policjantom z Fordonu – dodaje Kowalska.

Policja zaznacza, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy „doradca” inwestycyjny. Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Podejrzewając próbę oszustwa, należy od razu powiadomić policję.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xfdfdf
xfdfdf
2 miesięcy temu

kto bogatemu zabroni 😀