Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Oznaczenie stron w sprawach frankowych [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 05.11.2021 | 07:13

Na zdjęciu: Kontynuujemy porady prawne w sprawach frankowych.

Fot. pxhere

Jeśli chcesz wytoczyć powództwo bankowi, powinieneś wiedzieć, jak prawidłowo opisać strony postępowania. O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł.

Zgodnie z art. 126. § 1 KPC Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
3) oznaczenie rodzaju pisma;
4) osnowę wniosku lub oświadczenia;
5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na
wykazanie każdego z tych faktów;
6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
7) wymienienie załączników.

Ponadto zgodnie z § 2 tego przepisu, gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:
1)    oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron albo, w przypadku gdy strona jest przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – adres do korespondencji wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
1 [1] ) oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy przedstawicieli ustawowych i pełnomocników stron;
2) numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub
3) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

Strona powodowa

Jeśli to Ty jesteś stroną inicjującą postępowanie, to masz status powoda. A więc musisz się dokładnie oznaczyć w pozwie imieniem, nazwiskiem, adresem oraz numerem PESEL.

Przykład:
Jan Kowalski
ul. Nagietkowa 987
22-333 Białe Błota
PESEL: 84032400001

Powyższe dane spełniają wymogi określone w art. 126 KPC.

W przypadku, gdy powodem jest małoletni (np. w przypadku śmierci kredytobiorcy i nabycia po nim spadku) należy dodatkowo opisać, że ten małoletni reprezentowany jest przez rodzica, który pozostał przy życiu.

Strona pozwana

Podobnie oznaczenie strony wygląda w przypadku banku, a więc podajemy pełną nazwę podmiotu (nie używamy skrótów funkcjonujących potocznie) wraz z oznaczeniem, że jest to spółka akcyjna. Najlepiej w pozwie wskazać również NIP oraz numer KRS danego banku.

Przykład:
Białobłocki bank S.A.
ul. Nagietkowa 23
22-333 Białe Błota
NIP: 777-777-22-11
KRS: 0000013467

W przypadku banków należy zwrócić na jeden z nich, który prowadzi swoje przedsiębiorstwo w Wiedniu, a w Polsce działa oddział. I tu ważne, nie pozywamy tego oddziału w Polsce, tylko sam bank w Wiedniu ze wskazaniem jedynie, że prowadzi on w Polsce działalność w formie oddziału. Chyba za każdym razem pełnomocnicy tego jednego banku wnoszą o odrzucenie pozwu, nawet przy prawidłowo opisanej stronie pozwanej, ale żeby uniknąć stresu, należy dokładnie opisać pozywany bank.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, to udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać całkowicie za darmo TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław Piątek
radca prawny
>> tel.: 792-262-264
>> www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Przemysław Piątek