Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Park & Ride Bydgoszcz: 75 miejsc przy rondzie Maczka gotowe. Cały system ma ruszyć w 2022 roku

Dodano: 07.12.2021 | 13:28

Na zdjęciu: Parking P&R przy rondzie Maczka pomieści 75 aut.

Fot. ZDMiKP

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej informuje o zakończeniu budowy nowego parkingu Park & Ride przy Węźle Zachodnim. To kolejny – po parkingu przy rondzie Kujawskim i pętli Las Gdański w Myślęcinku – niemal gotowy parking przesiadkowy. W ramach bydgoskiego systemu „Parkuj i Jedź” uruchomionych zostanie łącznie pięć lokalizacji – ma to nastąpić wiosną 2022 roku, po montażu szlabanów, biletomatów i wdrożeniu systemu informatycznego.

Trwa realizacja wzbudzającego wiele emocji bydgoskiego systemu P+R. O kontrowersjach związanych z lokalizacją parkingów (CZYTAJ WIĘCEJ) oraz wycinką drzew pod ich budowę (WIĘCEJ TUTAJ) pisaliśmy na MetropoliaBydgoska.PL kilkukrotnie. Zdaniem bydgoskich drogowców, inwestycja wraz z rozbudową torowisk, buspasów i zmianami w strefie płatnego parkowania „istotnie wzmocni w przyszłym roku bydgoski transport publiczny”. – To jeden z największych projektów, które mają ograniczyć ruch samochodowy w ścisłym centrum Bydgoszczy i wzmocnić transport publiczny – chwali się ZDMiKP.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe rondo na Szwederowie prawie gotowe. Drogowcy przenieśli jeden z przystanków

W pierwszym etapie system tworzyć będzie pięć parkingów: przy rondzie Kujawskim, Węźle Zachodnim, pętli Przylesie, pętli Las Gdański + część parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej, obok urzędu miasta. – Zostaną one wyposażone w całą niezbędną infrastrukturę (szlabany, biletomaty, kamery) i włączone do nowoczesnego systemu informatycznego sterującego całą siecią Park & Ride. Dodatkowo na wlotach do miasta i w obrębie parkingów, zamontowane zostaną specjalne tablice naprowadzające na parkingi oraz informujące kierowców o dostępnych miejscach do zaparkowania pojazdu – przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Elementem uruchomienia bydgoskich parkingów P&R będzie będzie także specjalna aplikacja dla kierowców, wyposażona w moduł naprowadzania na poszczególne parkingi. Ma on być zmienny i zależny od zajętości miejsc na poszczególnych parkingach. Całość systemu będzie monitorowana na bieżąco w Centrum Nadzoru, które powstanie przy ulicy Grudziądzkiej.

Park & Ride Bydgoszcz. Zakończyła się budowa parkingu na Węźle Zachodnim

ZDMiKP podkreśla, że zakończono już budowę parkingu przy rondzie Maczka. Powstał on przy kościele św. Antoniego z Padwy, pomiędzy ulicami Nad Torem, Grunwaldzką i stacją benzynową. W ramach inwestycji, polegającej na budowie 75 miejsc postojowych zmodernizowany został dojazd od strony ulicy Głuchej; powstały też nowe chodniki umożliwiające dojście do przystanków autobusowych zlokalizowanych w obrębie węzła. Obiekt został wyposażony w kanalizację deszczową i oświetlenie, a teren wokół został zagospodarowany zielenią. Rzecznik prasowy zarządu dróg dodaje, że parking przeszedł już procedurę odbiorową.

Wcześniej zakończono budowę parkingu na 125 miejsc w Lesie Gdańskim. Powstał on u zbiegu ulic Gdańskiej i Rekreacyjnej; podobnie jak obiekt na Czyżkówku także jest wyposażony w kanalizację deszczową i oświetlenie. W połowie grudnia rozpocznie się natomiast montaż szlabanów i parkometrów. Przy okazji rozbudowy ulicy Kujawskiej, w miejscu wyburzonych kamienic po południowej stronie ronda Kujawskiego, powstał natomiast parking P&R na 140 miejsc. Tam także niebawem zostaną zamontowane szlabany i parkometry. Wciąż trwa również realizacja parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej, którego część będą stanowić miejsca w ramach systemu „Parkuj i Jedź”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rok tramwajów na Kujawskiej. ZDMiKP podkreśla, że po przebudowie nie było wypadków

W budowie znajduje się obecnie parking przy pętli Przylesie – a dokładnie w północno-zachodniej części skrzyżowania ulic Akademickiej i Korfantego. Wykonawca prowadzi prace ziemne i związane z budową kanalizacji deszczowej. Po zakończeniu inwestycji w tym punkcie będzie mogło parkować około 160 pojazdów.

Sposób funkcjonowania bydgoskiego systemu P+R określa przyjęta już uchwała rady miasta. Zakłada ona, że osoby kupujące bilet na usługi przewozowe w biletomatach na parkingach P+R będą mogły parkować za darmo. Cena biletu na przejazdy komunikacją miejską będzie zależna od czasu parkowania i liczby pasażerów. Drogowcy zapewniają, że wszystkie parkingi wraz z całą infrastrukturą zostaną uruchomione wiosną przyszłego roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
2 lat temu

To jest najciekawsza inwestycja miasta, zbudowanie dwóch parkingów (Czyżkówko, Myślęcinek) tylko po to, aby powstał parking na Grudziądzkiej dla urzędników!

Ziom
Ziom
2 lat temu

W Warszawie też funkcjonuje taki system, płacisz za parking i ten bilet jest jednocześnie biletem autobusowym.

DMK
DMK
2 lat temu

Doładowana karta miejska powinna otwierać szlaban na P&R. wyjątkiem parking przy UM,gdzie ceny abonamentów powinny zniechęcać urzędników do przyjazdu autem do pracy.

Misiek
Misiek
2 lat temu

Bruski proszę cię wypie..tych wszystkich debili z zdmik łącznie ze sprzątaczkami bo ich głupota poraża