Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePerłowa Dolina wyrasta z ziemi. Wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]
15.11.2018 | 13:16

Perłowa Dolina wyrasta z ziemi. Wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Akt erekcyjny spoczął w specjalnej kapsule.

Fot. Stanisław Gazda

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego było okazją do wizyty na budowie Perłowej Doliny – jednej z najciekawszych architektonicznie realizacji w Bydgoszczy.

Perłowa Dolina to kompleks mieszkaniowy, powstający między ulicami Orlą, Piękną i Kossaka. Projekt zakłada budowę obiektu z 235 mieszkaniami (o wymiarach od 25 do 180 mkw.) oraz częścią usługową. Pod koniec grudnia 2017 roku została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę i zatwierdzającą projekt budowlany. Prace na pierwszym etapem, obejmującym 133 mieszkania, ruszyły w marcu tego roku. W kwietniu rozpoczęto roboty ziemne, a latem rozpoczęto wylewanie chudego betonu. We wrześniu zaczęły się prace nad fundamentami.


CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI PERŁOWA DOLINA


W czwartek, 15 listopada, przy udziale przedstawicieli projektanta budynku – bydgoskiej pracowni Lines Architekci, wykonawcy – firmy Lech oraz prezydenta Rafała Bruskiego i urzędników z wydziału administracji budowlanej odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycje. Prezes zarządu NK Polska Development Piotr Grochowski podkreślił, że pierwszy projekt deweloperski spółki mógł powstać w każdym mieście w Polsce i nie tylko. Firma zdecydowała się jednak na Bydgoszcz.

Szukaliśmy miejsca, gdzie uda nam się połączyć aspekt nowoczesnej, modernistycznej zabudowy z interesującym otoczeniem. Ze względu na to, że jestem rodowitym bydgoszczaninem, wiedziałem, że Bydgoszcz świetnie nadaje się do tej koncepcji. Cieszy nas fakt, że stworzyliśmy zespół złożony głównie z firm bydgoskich – biuro projektowe Lines i PW Lech, a także bydgoski oddział Banku Polskiej Spółdzielczości – podkreślił Grochowski.

Prezydent Rafał Bruski przyznał, że każda tego typu inwestycja pokazuje potencjał biznesowy Bydgoszczy, a sama koncepcja zyskała pozytywną ocenę miejskich urbanistów i miejską komisję architektoniczną. – Gratuluję odwagi – i w projektowaniu, i wykonawstwie. Wierzę, że kolejne takie projekty będą powstawać w mieście – powiedział prezydent.


SPRAWDŹ RELACJĘ Z LETNIEJ WIZYTY NA BUDOWIE PERŁOWEJ DOLINY


Jak podkreślił Bartosz Kamiński z pracowni Lines Architekci – projektant Perłowej Doliny – w wypadku tego kompleksu przyszli nabywcy decydują się na zakup mieszkania głównie ze względu na architekturę. Zamysł wyszedł od samego inwestora. – Trzeba pogratulować mu odwagi, bo w tej chwili to rzadkość, że punktem wyjścia do projektowania była wizja, a nie budżet – powiedział Kamiński. Przedstawiciel Lines zauważył, że NK Polska chciał wprowadzić do miasta architekturę, jakiej jeszcze w nim nie było. – Od samego początku założeniem było to, żeby wyróżniała się ona spośród innych inwestycji deweloperskich – wspomniał architekt.

Zapytaliśmy Kamińskiego o to, co było największym wyzwaniem przy projektowaniu inwestycji. – To, czego nie widać, czyli badania związane z nasłonecznieniem i zacienieniem. W naszym klimacie słońce różnie operuje i to było wyzwaniem – powiedział. Kamiński wspomniał też o materiałach, która mają być zastosowane przy realizacji elewacji. Tak jak wspominaliśmy w styczniu – inwestor skłania się ku wykonaniu balustrad z aluminium bądź alucobondu. – Jestem bardzo ciekawy, jak będzie wyglądał ukończony budynek – powiedział Kamiński.

Zakończenie pierwszego etapu budowy Perłowej Doliny jest planowane na koniec 2019 roku. Poniżej zobaczycie zdjęcia z wmurowania kamienia węgielnego, jak i wizualizacje inwestycji.


Powiązane treści