Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPerspektywy 2016: Bydgoskie VI LO i „Elektronik” najlepsze
VI LO Bydgoszcz
15.01.2016 | 08:00

Perspektywy 2016: Bydgoskie VI LO i „Elektronik” najlepsze

W Warszawie już po raz osiemnasty zaprezentowano zestawienie najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w kraju.

Na zdjęciu: Bydgoskie VI Liceum Ogólnokształcące jest jedynym bydgoskim "ogólniakiem" w pierwszej pięćdziesiątce rankingu.

Fot. Leszek Grabowski

Ranking „Perspektywy” wszedł w wiek pełnoletności. W jego najnowszej edycji szczególne powody do zadowolenia spośród szkół zachodniej części regionu kujawsko-pomorskiego mają władze Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy – wchodzące w jego skład Technikum Elektroniczne ponownie znalazło się w ścisłej czołówce swojej kategorii.

W gronie techników „Elektronik” uplasował się na bardzo wysokim, czwartym miejscu. To co prawda pozycję niżej niż w ubiegłorocznej edycji rankingu, ale stała obecność szkoły w okolicach podium jest potwierdzeniem spełniania kryteriów narzuconych przez autorów rankingu. A ten powstaje rokrocznie z zestawienia rezultatów uzyskiwanych przez uczniów w olimpiadach oraz wyników z matur – na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W przypadku techników dochodzą jeszcze efekty egzaminu zawodowego.

Punktem odniesienia jest zwycięzca – otrzymuje on z automatu 100 punktów. Technikum Elektroniczne osiągnęło wynik 85,08 pkt. w stosunku do triumfatora tegorocznej klasyfikacji – Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie (województwo łódzkie). W pierwszej pięćdziesiątce rankingu techników znalazły się również inne szkoły z naszej części województwa, choć ze znacznie niższymi wynikami (poniżej 60 punktów): 27. było Technikum w Zespole Szkół w Mogilnie, a 34. – nakielskie Technikum Informatyczne.

Identyczną lokatę jak mogileńskie technikum osiągnęło, tyle że w rankingu liceów, VI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. To jedyny „ogólniak” z zachodniej części regionu, który znalazł się w setce „Perspektyw 2016”. W całym Kujawsko-Pomorskiem bezkonkurencyjne okazało się Liceum Akademickie UMK w Toruniu, które w ogólnej klasyfikacji stanęło na najniższym stopniu podium. Zwycięzcą – po kilku latach przerwy – zostało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

Oprócz podstawowych zestawień, „Perspektywy” przygotowały także rankingi pomocnicze. W rankingu szkół olimpijskich świetny wynik zanotowało wspomniane bydgoskie VI LO – zajęło dziewiąte miejsce, poprawiając się w stosunku do poprzedniej edycji aż o dwanaście pozycji. Z kolei pozycją w rankingu maturalnym techników może pochwalić się „Elektronik” – wyniki egzaminów dojrzałości w 2015 roku pozwoliły mu na zajęcie dziesiątego miejsca.


Powiązane treści