Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Po raz drugi tylko Pesa chce dostarczyć składy dla Kujaw i Pomorza. Cena wzrosła

Dodano: 09.12.2023 | 13:02

Na zdjęciu: To drugie podejście urzędu marszałkowskiego do zakupu maksymalnie siedmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Poznaliśmy oczekiwania cenowe Pesy w drugim przetargu na zakup maksymalnie siedmiu nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które miałyby obsługiwać trasy w województwie kujawsko-pomorskim. 

W marcu urząd marszałkowski ogłosił postępowanie na zakup maksymalnie siedmiu nowych zespołów trakcyjnych: podstawowa część obejmowała dostawę jednej sztuki, ale zawarto w nim prawo opcji do zakupu najpierw kolejnej sztuki, a następnie maksymalnie pięciu następnych składów – ale tylko w wypadku, gdy cena najkorzystniejszej oferty za dostawę dwóch składów nie przekroczy wysokości środków z Rządowego Funduszu Polski Ład, wynoszących 65 milionów.

Jedyną ofertę w przetargu złożyła bydgoska Pesa. Za dostawę jednego zaproponowała 46 milionów złotych; budżet marszałka na to zadanie określono na 36 milionów. Urząd marszałkowski zdecydował się na unieważnienie postępowania i rozpisanie nowego. W ponownym przetargu udział wzięła znów tylko Pesa – za dostawę jednego składu zaproponowała znów znacznie więcej, niż oczekiwał tego samorząd województwa – dokładnie 46,9 miliona złotych przy budżecie określonym na 36,5 miliona złotych.

Czy tym razem marszałek znajdzie środki na zakup składów od lokalnego producenta? Przez kilka miesięcy cena wzrosła, zatem w możliwym trzecim przetargu można się spodziewać jeszcze wyższej oferty.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu

Cały czas jest z nami inflacja. Najniższa krajowa od stycznia w górę. Później w lipcu. Kolejny przetarg to będą tylko kolejne miliony więcej. Jak chcemy mieć nowoczesną kolej po prostu musimy dołożyć trochę kasy. Te składy będą na kolejne 25-30 lat.