Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PESA podbija rumuńskie tory. Bydgoski producent wygrał kolejny przetarg

Dodano: 30.10.2023 | 16:54

Na zdjęciu:

Fot. PESA Bydgoszcz SA / wizualizacja

Kolejne dobre informacje napłynęły z bydgoskiej Pesy. Firma wygrała dzisiaj (30 października) przetarg na dostawę nowych pociągów w Rumunii. – Budżet tego przetargu to ok. 3 miliardy złotych – informuje Pesa.

To kolejna dostawa, którą Pesa będzie realizowała w tym kraju. – Nasza obecność w Rumunii rozwijana jest od 2012 roku – mówi rzecznik prasowy Pesy Maciej Grześkowiak. Wystarczy przypomnieć, że bydgoskie zakłady tylko w tym roku zrealizowały dostawę siedemnastu tramwajów dla miasta Craiova, a wcześniej dostarczył szesnaście takich pojazdów dla miasta Iasi. – W 2012 r., dostarczyliśmy cztery tramwaje dla Cluj, zakupione z budżetu miasta – przypomina Grześkowiak.

Teraz bydgoska firma ma kolejne powody do radości. Bo to właśnie Pesa wygrała przetarg na dostawę 62 elektrycznych pociągów dla rumuńskich kolei regionalnych dla trzech regionów: Bukareszt, Cluj i Iasi. Przetarg rozstrzygnęła Rumuńska Agencja Reformy Kolejnictwa – to rządowa instytucja Rumunii, która dokonuje zakupu taboru kolejowego centralnie oraz odpowiada za organizację i finansowanie przewozów pasażerskich w tym kraju w ramach umów PSO. – Oferta Pesy złożona została na dostawę pojazdów, jak i na usługę ich utrzymania w okresie piętnastu lat z możliwością przedłużenia umowy na utrzymanie na kolejne piętnaście lat – wyjaśnia Grześkowiak i dodaje, że w ofercie uwzględniono również wybudowanie na terenie trzech nieruchomości kolejowych trzech nowoczesnych centrów utrzymania dla wszystkich sześćdziesięciu dwóch pojazdów. – Budżet tego przetargu to ok. 3 miliardów złotych – słyszymy w Pesie.


CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda odwiedził zakłady Pesy


Warto wspomnieć, że to drugi w krótkim odstępie czasu przetarg, który Pesa wygrała w Rumunii. W połowie września, bydgoska firma ogłosiła zwycięstwo w przetargu na dostawę 29 elektrycznych pojazdów dla Bukaresztu. Strona rumuńska wybrała właśnie propozycję Pesy, choć głównym konkurentem była w nim francuska firma Alstom. Jak się dowiadujemy, Alstom podjął jednak decyzję, aby złożyć odwołanie od wyniku tego przetargu.

Przedstawiciele Pesy twardo zapowiadają, że będą startować w kolejnych przetargach, jakie będą przeprowadzane przez rumuńskie miasta. Te – jak się dowiedzieliśmy – mają teraz dotyczyć zakupu tramwajów dla miast Oradea, Bukaresztu, Ploesti, Iasi i Galati. – Wyżej wskazane projekty wpisują się w strategię rozwoju PESA na lata 2030+ zarówno w obszarze produkcji tramwajów jak i pociągów elektrycznych – kończy Maciej Grześkowiak.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments