Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Piaski chcą budowy drogi dla pieszych i rowerów. 1100 podpisów trafi do prezydenta

Dodano: 11.10.2023 | 11:10

Na zdjęciu: Złożeniu petycji towarzyszy akcja banerowa. Informacje o petycji możemy zobaczyć zarówno na Piaskach, jak i Jachcicach.

Fot. mat. prasowe

1100 mieszkańców podpisało petycję do prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego łączącego osiedle Piaski z Jachcicami. Jak argumentują, jej realizacja spięłaby oddaną niedawno do użytku drogę dla rowerów w stronę Smukały z infrastrukturą wzdłuż ulicy Saperów.

W ostatnich tygodniach ukończono przebudowę odcinka ulicy Smukalskiej od ulicy Błądzimskiej do Rajskiej. W ramach inwestycji, poza przebudową nawierzchni powstał też ciąg pieszo-rowerowy. To poprawiło możliwość dojazdu rowerem czy też podróży pieszych w tej części Bydgoszczy, ale mieszkańcy Piasków chcą iść za ciosem i rozpoczęli walkę o budowę ciągu między Piaskami i Jachcicami.

Społeczny Komitet Osiedla Piaski zebrał 1110 podpisów pod pismem do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego w sprawie budowy 1,5 kilometrowej trasy łączącej Piaski z Jachcicami. – Osiedle Piaski to mała społeczność, jednak jest bardzo aktywna. Wygraliśmy konkurs na najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich w 2020 roku i aktywnie działamy w ramach BBO. Nasze osiedle staje się coraz lepszym miejscem do życia, jednak mamy też wiele problemów – podkreśla komitet.

Jednym z nich jest brak infrastruktury dla pieszych i rowerzystów między ulicami Szamarzewskiego i Błądzimską. – Remont ul. Smukalskiej (za co serdecznie dziękujemy) spowodował zwiększenie ruchu na tym odcinku drogi i jednocześnie nagminne przekraczanie prędkości. Po przebudowie doszło już do kilku poważnych zdarzeń drogowych w których ucierpiało kilka osób, a w ostatnim czasie doszło do bardzo poważnego wypadku – podkreślają mieszkańcy Piasków. Z obawy o bezpieczeństwo – zwłaszcza dzieci, które docierają pieszo lub na rowerach do pobliskiej szkoły na Jachcicach chcą uświadomić prezydentowi, że przy Smukalskiej musi powstać kolejny odcinek ciągu dla pieszych i rowerzystów.


CZYTAJ TAKŻE: Rozbudowa trasy W-Z. Potencjalni projektanci przedstawili oczekiwania cenowe


Wszystkie ważne placówki, niezbędne w życiu codziennym mieszkańców osiedla Piaski znajdują się na sąsiadującym osiedlu Jachcice i Śródmieście: ośrodki zdrowia, sklepy spożywcze, a przede wszystkim przedszkola i szkoły dla dzieci i młodzieży. Bez bezpiecznej drogi dla rowerzystów i pieszych mamy poczucie wykluczenia, tym bardziej że czasami jedyny (!) autobus do miasta kursuje co pół godziny, a autobusy wiozące dzieci do szkoły są przepełnione – czytamy w piśmie. Jak widać, mieszkańcy dostrzegają też problem przeładowanych autobusów linii nr 54 czy też żenująco słabą częstotliwość kursów w wieczory od poniedziałku do soboty czy też przez całą niedzielę.

Komitet wymienia też korzyści, jakie wynikałyby z budowy infrastruktury pieszo-rowerowej: połączenie Piasków z centrum miasta czy możliwość wydłużenia podróży trasami rowerowymi w rejon Myślęcinka, Opławca i Smukały. – Ważna jest też naprawa drogi asfaltowej – ten półkilometrowy obszar jest jednym z najgorszych w Bydgoszczy, przy okazji należałoby też wyremontować zniszczona nawierzchnię krótkiego odcinka Saperów.

Fragment ulicy Saperów od Okrężnej do Żeglarskiej jest bardzo szeroki i jeśli dostosujemy go do wyremontowanego kilka lat temu odcinka od Żeglarskiej do Ludwikowo, to inwestycja nie powinna być trudna do realizacji, a ilość złożonych pod powyższą petycją głosów mieszkańców świadczy o pilności i ważności tego zadania – podkreślają autorzy petycji.

Wybory 2023 Bydgoszcz. Poznaj kandydatów do Sejmu i Senatu

Dziś (11 października) ponad tysiąc podpisów mieszkańców Piasków zostanie złożonych w bydgoskim ratuszu. Jaka będzie odpowiedź prezydenta? Na wiosnę przyszłego roku planowane są wybory samorządowe, zatem zdanie bydgoszczan powinno być szczególnie pod uwagę. Na uwagę zwraca też fakt, że przy pozbawionym infrastruktury dla pieszych odcinku Smukalskiej realizowana jest duża inwestycja Sand Park Piaski – tuż za skrzyżowaniem z Szamarzewskiego i Okrężną, po zachodniej stronie ulicy powstają 32 mieszkania w budynkach szeregowych. Czy inwestor – firma WS – nie powinien partcypować w budowie infrastruktury służącej także jego mieszkańcom?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adriana
Adriana
8 miesięcy temu

To oczywisty skandal, że tej ścieżki jeszcze nie ma!

Marcel
Marcel
8 miesięcy temu

Mam nadzieję, że Prezydent Bydgoszczy wysłucha głosu mieszkańców i nie oleje tematu…

Michał
Michał
7 miesięcy temu

Trzeba wspierać ten wniosek! Dzięki temu przedłuży się fantastyczną nową ścieżkę do Smukały i drogę leśną do Myślęcinka.