Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPięć pomysłów PiS dla kujawsko-pomorskiego. „Chcemy łączyć całe województwo”
24.08.2018 | 15:36

Pięć pomysłów PiS dla kujawsko-pomorskiego. „Chcemy łączyć całe województwo”

Na zdjęciu: Członkowie Prawa i Sprawiedliwości przedstawili swoje postulaty na konferencji zorganizowanej przy Moście Fordońskim.

Fot. BB

Budowa platformy multimodalnej w Bydgoszczy, rozbudowa kanalizacji, rewitalizacja linii kolejowych 356, 207 i 208, przebudowa dworców kolejowych oraz tworzenie otwartych stref aktywności – oto pięć propozycji członków Prawa i Sprawiedliwości dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedstawiciele PiS podkreślają, że w odróżnieniu od partii opozycyjnych mają gotowy program na wybory samorządowe. Dziś w całym kraju nastąpiła prezentacja propozycji inwestycji dla każdego z województw. Pomysły PiS dla kujawsko-pomorskiego przedstawiono w Bydgoszczy, a dokładniej w Fordonie, zaraz przy wjeździe do miasta z Mostu Fordońskiego. Jak podkreślił poseł Piotr Król, taka lokalizacja została wybrana symbolicznie, ponieważ Wisła łączy całe województwo.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości deklarują chęć walki o budowę platformy multimodalnej w Bydgoszczy. Jak wiadomo, PKP SA planuje ulokowanie jej w pobliżu stacji Bydgoszcz Emilianowo, położonej przy linii kolejowej 201, która jest częścią magistrali węglowej. W środę poparcie dla tych działań wyrazili bydgoscy radni, którzy przyjęli stanowisko popierające ulokowanie jej w Emilianowie. Stanowisko (w połączeniu z wnioskiem o zmiany w uchwale dotyczącej obszaru chronionego krajobrazu) jest swego rodzaju apelem do urzędu marszałkowskiego w Toruniu o zaakceptowanie tej inicjatywy. Urzędnicy marszałka są bowiem zwolennikami budowy portu w pobliżu Solca Kujawskiego.


CZYTAJ WIĘCEJ: Radni za platformą multimodalną. Teraz czas na stanowisko marszałka


Działacze ugrupowania będą prowadzić też starania o remont i przebudowę dworców: Bydgoszcz Zachód, Włocławek, Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Mogilno, Kołodziejewo i Janikowo. Obecny na konferencji kandydat na prezydenta Włocławka Jarosław Chmielewski podkreślił, że województwo kujawsko-pomorskie to także mniejsze miasta. – Potrzeba tam wpompować określone środki finansowe, żeby tam można było realizować inwestycję. Władze, które zasiadają w Toruniu zapominały o Włocławku. Dworzec został wpisany na listę do przebudowy dopiero w zeszłym roku, kiedy Prawo i Sprawiedliwość przejęło odpowiedzialność za rządy w kraju. Liczę, że w ciągu tych pięciu lat zostanie on wykonany – podkreślił Chmielewski. Kandydat PiS jest też zwolennikiem zagospodarowania Zalewu Włocławskiego poprzez wybudowanie drugiego stopnia wodnego. Zdaniem polityka, wpłynęłoby to na rozwój turystyki w rejonie Włocławka, co pozytywnie oddziaływałoby na cały region.

PiS obiecuje też odwlekaną w nieskończoność przez obecne władze województwa rewitalizację linii kolejowej nr 356 Bydgoszcz Główna – Szubin — Kcynia – Poznań. Na liście przedstawionej przez partie znajdują się jednak linie Toruń – Chełmża, Grudziądz – Brodnica i Grudziądz – granica województwa, położone we wschodniej części województwa. Na pytanie czy PiS, wzorem polityki Piotra Całbeckiego, nie faworyzuje w swoich postulatach tego rejonu, poseł Król odpowiedział: – Nawet posłowi z Bydgoszczy trudno tolerować, że w XXI wieku część linii kolejowych po stronie toruńskiej nie jest zelektryfikowana. Wydaje mi się, że ta propozycja jest dobrym i merytorycznym kompromisem. Chcemy łączyć całe województwo, tutaj nikt nie powinien być poszkodowany – począwszy od mniejszych miejscowości po duże aglomeracje.

Miejmy nadzieję, że nowe wybory dadzą nowe władze i nowy impuls dla rozwoju naszego pięknego regionu – powiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy Tomasz Latos. Poseł powiedział jednak, że póki co partia nie ma jeszcze wytypowanego kandydata na marszałka województwa. – Potrzeba jednak zmiany marszałka i zmiany większości w sejmiku – zaznaczył parlamentarzysta.

Jako że konferencja odbyła się w Fordonie, spytaliśmy Latosa o to, czy ma już pomysł na to, jak przekonać mieszkańców tej części Bydgoszczy do głosowania na niego. Na razie jednak nie zamierza zdradzać jego szczegółów. – Będę przedstawiał swój program dla Fordonu. Miejsce, w którym się spotykamy będzie wyglądało lepiej, jeżeli mieszkańcy podejmą decyzję o zmianie obecnego prezydenta. Ja mam pomysł dla Fordonu, bo wymaga on wielu inwestycji – nadmienił kandydat PiS, który jutro będzie prowadził swoją kampanię w Starym Fordonie. Tam pojawi się na osiedlowym festynie.


Powiązane treści