Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwsza w Polsce “ścieżka ciszy”. Znajduje się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

Dodano: 01.09.2022 | 10:35

Na zdjęciu: Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstała pierwsza w Polsce "ścieżka ciszy".

Fot. Rafał Modrzewski

W województwie kujawsko-pomorskim powstała pierwsza w Polsce “ścieżka ciszy”. Jest to inicjatywa w ramach projektu “Obszary ciszy jako atrakcja turystyczna”.

Pierwsza w Polsce “ścieżka ciszy” znalazła się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Pomysł został zaczerpnięty z Finlandii Centralnej i zrealizowany w ramach programu Interreg Europa przez samorząd województwa.

Głównym celem projektu było wyodrębnienie obszarów ciszy na terenie parków krajobrazowych w województwie kujawsko-pomorskim. Wykluczone zostały obszary w pobliżu dróg, linii kolejowych, terenów przemysłowych i wojskowych, obszarów zabudowanych oraz tych cennych przyrodniczo.

W siedmiu parkach krajobrazowych przeprowadzono pomiary natężenia hałasu. Według głównego założenia nie powinien on przekraczać 35dB. Z pomiarów wykluczone zostały parki krajobrazowe Chełmiński, Nadgoplański i Nadwiślański ze względu na kwestie ochrony przyrody lub sieci komunikacyjne i osadnicze.

Przeprowadzone pomiary wykazały, że sześć parków spełnia kryterium “ciszy”: Brodnicki, Gostynińsko-Włocławski, Górznieńsko-Lidzbarski, Krajeński, Tucholski i Wdecki. Zidentyfikowane w nich dźwięki miały głównie naturalne źródła, np. nurt rzeki, szelest liści, śpiew ptaków czy szum wiatru. Pierwsza ścieżka powstała w północnej części Wdeckiego Parku Krajobrazowego na leśnym obszarze na zachodnim brzegu rzeki Wdy. Wybrano ten teren ze względu na bardzo małą ilość szlaków komunikacyjnych i ludzkich siedlisk.

Trasa ma długość 11 km i łączy rzekę Wdę z rezerwatem Jeziora Piaseczno, przebiegając po obu stronach doliny rzeki Czyściewnicy. Ścieżka częściowo wykorzystuje znaki turystyczne, m.in. czerwony szlak “Stu z nieba”. Jej początek znajduje się w Starej Rzece przy starej szkole oraz przystani kajakowej i prowadzi do ujścia Czyściewnicy. Do szlaku można również dotrzeć samochodem od strony zachodniej i zostawić auto na parkingu niedaleko rezerwatu Piaseczno.

Ścieżka ciszy przebiega przez Specjalny Obszar Ochrony Sandr Wdy- NATURA 2000. Jest on jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów należących do Borów Tucholskich. Znajduje się on na równinie sandrowej, w którą wcina się Wda wraz z jej dopływami. Różnego rodzaju ekosystemy wodne i bagienne znajdują się w zagłębieniach wytopiskowych i w polodowcowych rynnach. Znajdujące się przy ścieżce Jezioro Piaseczno jest czystym bezodpływowym jeziorem polodowcowym typu rynnowego, który jest zasilany przez opady atmosferyczne i wody podziemne. Jego woda jest zaliczana do I klasy czystości.

Całe przedsięwzięcie jest wzorowane dobrej praktyce fińskiego projektu ThreeT. Jest on realizowany przez Radę Regionalną Centralnej Finlandii “Silence as a tourism attraction”.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments