Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeTrwa budowa parkingu przy Grudziądzkiej [ZDJĘCIA]
18.11.2020 | 15:18

Trwa budowa parkingu przy Grudziądzkiej [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Budowa parkingu przy budynkach urzędu miasta rozpoczęła się od wyburzeń i prac ziemnych.

Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy

W centrum Bydgoszczy trwa budowa parkingu wielopoziomowego. Obecnie wykonawca prac – firma Budimex – prowadzi roboty ziemne i wyburzenia.

Budowa parkingu przy ulicy Grudziądzkiej rozpoczęła się 2 listopada. Wówczas to pracownicy i podwykonawcy Budimexu przejęli plac budowy. – W ciągu kilkunastu dni udało się wyburzyć kolidującą z inwestycją kamienicę, zlokalizowaną przy ul. Grudziądzkiej 19. Aktualnie prowadzone są roboty ziemne. Wszelkie wykopy pod budynek prowadzone są pod nadzorem archeologa – podkreśla urząd miasta Bydgoszczy. Podczas prac ziemnych odkryto bowiem fundamenty i mury dawnych zabudowań.


CZYTAJ WIĘCEJ: Urząd miasta wymienia pięć plusów budowy parkingu wielopoziomowego w centrum Bydgoszczy


Następnym etapem realizacji parkingu będzie postawienie jego konstrukcji z betonowych prefabrykatów – ich montaż potrwa około 3-4 miesiące. Potem przyjdzie czas na roboty wykończeniowe. Firma Budimex w ramach inwestycji zrealizuje też fragment ulicy Nowogrudziądzkiej i wyremontuje drogę pomiędzy istniejącymi budynkami urzędu miasta a nowym parkingiem. Według słów zastępcy prezydenta Bydgoszczy Michała Sztybla, budowa parkingu ma potrwać około 12 miesięcy i zakończyć się w listopadzie 2021 roku. – Musimy jednak uwzględnić to, że na tym terenie będą prowadzone prace archeologiczne. Możemy też napotkać na problemy techniczne. Założenie jest jednak takie, że budowa potrwa bardzo krótko – powiedział podczas konferencji prasowej przy okazji rozpoczęcia inwestycji. Obiekt zostanie oddany od razu w całości.

Po zakończeniu budowy, przy budynkach bydgoskiego ratusza do dyspozycji mieszkańców będzie 570 miejsc parkingowych, w tym dwa stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. Obiekt będzie podzielony na dwie części. Jedna stanie się elementem systemu park and ride, który zakłada pozostawienie auta i kontynuację podróży środkami komunikacji miejskiej. Druga zostanie włączona do Strefy Płatnego Parkowania. 29 miejsc zostanie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Zabezpieczono również dwanaście stanowisk dla motocykli oraz ponad 70 dla rowerów. Dla tych ostatnich – zarówno wewnątrz obiektu, jak i tuż przy nim.

Projekt budynku powstawał przez kilka miesięcy przy współpracy m.in. z radą estetyki czy menedżerem Starego Miasta i Śródmieścia. Dzięki temu jego elewacja utrzymana będzie w kolorze szarym z pionowymi elementami żaluzyjnymi wykonanymi z drewna. Zaplanowano również zieloną ścianę i nasadzenia zieleni pnącej. W centralnym punkcie budynku od strony ulicy Grudziądzkiej pojawi się prosty zegar.

W związku z budową nowego parkingu, ratusz zapowiedział utworzenie tymczasowego (a po zakończeniu inwestycji  – stałego) przystanku autobusowego. Jego uruchomienie nastąpi jednak dopiero od jutra (19 listopada) – kulisy opóźnienia szczegółowo opisujemy TUTAJ. Na przystanku przed budynkami ratusza zatrzymają autobusy linii nr 51, 52, 55, 56, 58, 59 i 60. Docelowo, po zakończeniu inwestycji, w tym miejscu powstanie zatoka autobusowa, która pozwoli na sprawną przesiadkę z samochodu na transport zbiorowy.

Inwestycja o wartości niemal 35 milionów złotych jest dofinansowana ze środków unijnych (ZIT). – Na to zadanie pozyskaliśmy 11,2 miliona złotych wsparcia zewnętrznego – zaznaczają urzędnicy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści