Bydgoszcz
10C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 11 • L 9
15C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePieszym i pasażerom komunikacji ma być łatwiej. Dzięki miejskim inwestycjom
Bydgoszcz 3 Maja
06.02.2017 | 13:38

Pieszym i pasażerom komunikacji ma być łatwiej. Dzięki miejskim inwestycjom

W najbliższych latach miasto na nowe buspasy chce wydać ponad 20 milionów złotych.

Na zdjęciu: Jeden z funkcjonujących w Bydgoszczy buspasów - na ulicy 3 Maja.

Fot. Eryk Dominiczak / archiwum

W ciągu kilku nadchodzących lat ma niemal podwoić się liczba buspasów funkcjonujących na terenie Bydgoszczy. Miasto planuje również kontynuację prac przy modernizacji chodników.

CZYTAJ TAKŻE: Miliony na remonty ulic. Prac na Szubińskiej, Jagiellońskiej i nie tylko

Obecnie w Bydgoszczy funkcjonuje siedem buspasów. Prezydent Rafał Bruski uważa, że wyznaczenie chociażby tych na ulicy Wyszyńskiego czy alei Jana Pawła II poprawiło jakość funkcjonowania komunikacji miejskiej i należy ten szlak nadal przecierać. – Bydgoszczanie podróżują autobusami szybciej – twierdzi Bruski. – Warto też podkreślić, że realizacja tego typu zadań przynosi oszczędności. Dzięki buspasom nie trzeba w godzinach szczytu kierować do obsługi popularnych linii dodatkowych pojazdów.

I właśnie dlatego w planach bydgoskiego magistratu jest budowa kolejnych pasów dedykowanych komunikacji miejskiej (ale także taksówkom, motocyklom czy karetkom pogotowia). Najdłuższy z nich – liczący 3,5 kilometra – powstanie przy okazji rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej (w stronę centrum). Mieszkańcom Osowej Góry wyjazd z ich osiedla ma ułatwić także kolejny buspas, który ma zostać wytyczony na ulicy Kolbego. Dzięki temu opóźnień mają nie notować linie nr 61 oraz 71.

Ale to nie koniec – kolejny buspas powstanie również w centrum miasta. Zgodnie z ratuszowymi planami, dodatkowy pas wybudowany zostanie na południowej jezdni Wałów Jagiellońskich. Ma ułatwić poruszanie się autobusom linii nr 51, 52, 55, 56, 58, 59 i 60. Jego budowa ma zostać skoordynowana z przebudową ulicy Kujawskiej, na której (na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego) również planowany jest buspas.

Ostatni specjalny pas dla autobusów komunikacji miejskiej ma powstać na ulicy Gdańskiej na odcinku od ul. Rekreacyjnej do pętli Myślęcinek. Ma on usprawnić dojazd na duże wydarzenia organizowane w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wielka wycinka trwa. Rozbudowa ulicy Grunwaldzkiej coraz bliżej

W tym roku planowane jest rozpisanie przetargów na wykonanie nowych buspasów w systemie „zaprojektuj i buduj”. W ciągu trzech lat na ten cel trafią z budżetu miasta 22 miliony złotych.

Z kolei 2 mln zł ma kosztować tegoroczna renowacja chodników na terenie Bydgoszczy. Nowa nawierzchnia ma pojawić się między innymi przy skrzyżowaniu ul. Gdańskiej z Artyleryjską oraz pętli autobusowej na Glinkach. Całkiem nowy chodnik ma z kolei powstać u zbiegu Gdańskiej i Armii Krajowej [WIĘCEJ O INWESTYCJACH W TYM MIEJSCU] oraz w rejonie przystanku Bajka w Fordonie. Pełna lista zadań ma być znana do końca pierwszego kwartału.


Powiązane treści