Nowa pijalnia, nowe zasady. Z Lasu Gdańskiego znów płynie darmowa woda
Dodano: 21.09.2023 | 13:00Na zdjęciu: Tak wygląda nowa pijalnia wody w Lesie Gdańskim. Dziś (21.09) o godzinie 10:00 nastąpiło jej uroczyste otwarcie.
Fot. Szymon Fiałkowski
Po dłuższej przerwie znów będzie można napić się darmowej wody ze źródła w Lesie Gdańskim. Kraniki z wodą zastąpiła nowa pijalnia, w której mieszkańcy skorzystają z czterech kranów wody bogatej m.in. w potas i żelazo.
W 2000 roku, z okazji stulecia Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy stacji pomp Las Gdański (Muzeum Wodociągów) otwarto punkt czerpania wody z podziemnego źródła. Od początku było to popularne miejsce wśród bydgoszczan, którzy nabierali tam czystej, zdatnej do picia i zdrowej wody nie tylko na piesze bądź rowerowe wycieczki do Myślęcinka, ale też do baniaków, nierzadko kilku.
Działalność punktu zawieszono trzy lata temu z powodu pandemii. Następnie podjęto decyzję o jego przebudowie. – Zebraliśmy pewne doświadczenia i głosy mieszkańców, ale też ich oczekiwania i postanowiliśmy podnieść standard tego miejsca. Zrobiliśmy więc pijalnię – podkreślił Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK. Woda z podziemnych ujęć w Lesie Gdańskim jest bowiem wyjątkowa, stąd też w nowej pijalni będzie można się napić aż czterech jej rodzajów: uzdatnionej, uzdatnionej wzbogacona o sole potasu, zawierającej dwuwartościowe żelazo oraz zawierające sole strontu i litu.
Od dziś (21 września) można czerpać wodę z dwóch pierwszych kranów; smakosze będą musieli poczekać jeszcze miesiąc na napicie się na wody żelazowej i z solami strontu i litu – wciąż trwają prace nad budową przewodów, które doprowadzą wodę do pijalni. – Mamy nadzieję, że ta nowa jakość spodoba się mieszkańcom Bydgoszczy i będą korzystali z wody – wyraził nadzieję Drzewiecki.
Pijalnia wody w Lesie Gdańskim. Zasady korzystania, godziny otwarcia
Przemiana kranów na pijalnie wiąże się jednak ze zmianą sposobu korzystania z darmowej wody. Teraz będzie ona nalewana do papierowych kubeczków. – Rowerzyści będą mogli poprosić o przelanie wody do bidonu o pojemności nie większej niż 1 litr – oznajmił prezes miejskich wodociągów. To oznacza koniec nabierania cieczy do pięciolitrowych butli czy baniaków; MWiK tłumaczy, że zmiana wynika ze względów sanitarnych i zdrowotnych. Prezes Drzewiecki zachęcał zatem do korzystania z wody, którą mamy w kranach, ponieważ „jest ona taka sama, jak w tym punkcie”.
Pijalnia ma być czynna w sezonie wiosenno-letnim; od maja do sierpnia w godzinach 9:00 – 20:00, a we wrześniu czy październiku od 9:00 do 18:00. MWiK ma jednak obserwować korzystanie z kranów i ewentualnie rozszerzyć godziny otwarcia.
Ile kosztowała pijalnia wody?
Pijalnię wody przy Gdańskiej 242 tworzy niewielki parterowy budynek w kształcie ceglanego sześcianu. Jego częścią jest też wiata wsparta na stalowych słupach. Zadaszenie umiejscowiono zarówno nad budynkiem pijalni, jak i nad chodnikiem oraz nowym tarasem wypoczynkowym z ławkami i parkingiem dla rowerów. Dach jest częściowo przeszklony, w celu lepszego doświetlenia punktu poboru wody.
Prace nad przebudową pijalni wody rozpoczęły się w marcu tego roku – wykonawca nie zmieścił się jednak w terminie, stąd też MWiK przygotowuje formalne kroki w celu wyciągnięcia konsekwencji z tego tytułu. Koszt inwestycji to 900 tysięcy złotych.
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024