PiS chce nadzwyczajnej sesji rady miasta. Główny temat? Komunikacja miejska
Dodano: 11.10.2022 | 19:09Na zdjęciu: Radni PiS chcą zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta.
Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum
Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Bydgoszczy. Podczas sesji ma zostać poruszony między innymi temat komunikacji miejskiej.
Radni Prawa i Sprawiedliwości poinformowali o planie złożenia wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta podczas wtorkowej konferencji prasowej. Jeszcze tego samego dnia wniosek trafił do ratusza. Sesja odbędzie się we wtorek, 18 października o godz. 15:00.
– Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie zgadza się na zamiatanie spraw pod dywan. Nie zgadza się na brak dyskusji o istotnych problemach miasta – mówił Jarosław Wenderlich.
Jedna z kwestii, która ma zostać poruszona podczas sesji, dotyczyłaby wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o opłatach za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Według radnych PiS, w tej sprawie dobrze by było oddać głos spółdzielniom mieszkaniowym i poznać ich stanowisko.
Czytaj więcej o wyroku WSA w sprawie ustalenia ceny za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych
Uchwała Rady Miasta Bydgoszczy w tej sprawie obowiązuje do końca 2022 roku. Poruszony miałby zostać również temat niedokończonych inwestycji w zakresie wód opadowych.
– Został rozwiązany kontrakt na olbrzymie pieniądze z wykonawcą. To są setki milionów złotych. Nie było szczegółowej informacji na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w tym temacie. My chcemy umożliwić szeroką dyskusję i dać szansę wypowiedzieć się podmiotowi, który realizował kontrakt – mówi Jarosław Wenderlich – Przypomnę, że interpelowaliśmy jako radni w styczniu, interpelacje były ponawiane we wrześniu, a cała realizacja wisi na włosku i są ogromne obawy, że nie zostanie to zrealizowane.
Co z jodkiem potasu?
Kolejny temat ma dotyczyć decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w związku z dystrybucją jodku potasu spowodowaną działaniami wojennymi na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.
– W Polsce jest 2400 samorządów. Jak się okazuje, tylko trzy z nich, w tym Bydgoszcz, nie współpracują w tym zakresie z rządem – mówiła Grażyna Szabelska. – Gdyby ten środek był potrzebny dziś, mieszkańcy nie mieliby pewności czy będą w stanie na czas go odebrać.
Według wytycznych, środek musi zostać podany od 4 do 12 godzin po pojawieniu się chmury radiacyjnej. – Apelujemy do prezydenta, aby podjął tę współpracę i odebrał jodek potasu – dodaje Grażyna Szabelska.
Pytania o komunikację miejską
Radni PiS przede wszystkim chcą jednak poruszyć kwestię komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. W czasie sesji przedstawiciele Miejskich Zakładów Komunikacyjnych oraz Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, a także prezydent miasta mają wypowiedzieć się na temat zmniejszenia liczby kursów transportu publicznego. Według wniosku radnych PiS, prezydent miałby również powiedzieć o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych i w ratuszu. Z tej pierwszej wynikło, że miasto powinno uiścić rekompensatę w wysokości ponad 31 mln zł.
– Temat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy jest kluczową sprawą. Przyznam, że odkąd jestem radnym nie pamiętam drugiego takiego tematu, który wzbudzałby aż tak ogromne poruszenie społeczne, czy to stowarzyszeń, czy mieszkańców, którzy mają problem z dotarciem do pracy, do domu lub poruszaniem się po mieście. Wszyscy chyba możemy uznać, że komunikacja publiczna to płuca miasta, które dostarczają tlen i pozwalają temu organizmowi dobrze funkcjonować. Niestety, pan prezydent swoimi działaniami od lat ten tlen odcina – mówi Paweł Bokiej.
PiS chce, żeby po sesji wypłynął do mieszkańców jasny komunikat, kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację w komunikacji miejskiej i co może im zaproponować lub w jaki sposób mogliby oni wziąć udział w procesie decyzyjnym.
– Z roku na rok ta komunikacja jest ograniczana. Teraz pan prezydent próbuje tę decyzję usprawiedliwić wysokimi cenami energii i paliwa – mówi Szymon Róg.
Zdaniem radnych, oszczędzanie na komunikacji miejskiej poskutkuje większymi kosztami remontów ulic oraz gorszą jakością powietrza i spowoduje frustrację u mieszkańców. Radni zwrócili również uwagę na budowę kolejnych parkingów w ramach systemu Park & Ride, które ich zdaniem zamiast zachęcać potencjalnych pasażerów komunikacji miejskiej, to ich odstraszają.
– Stąd właśnie pomysł zwołania tej sesji nadzwyczajnej, żeby powrócić do tego tematu. Minęło już kilkanaście dni od zmian rozkładu jazdy i widzimy, co się dzieje – mówi Szymon Róg – Na wielu liniach przepustowość pasażerska mocno się ograniczyła. Jakość świadczonych usług komunikacji publicznej spadła i mamy wiele autobusów przepełnionych.
- Kolejna edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki! Przygotowano wiele atrakcji - 12 października 2023
- Nowe atrakcje nad Starym Kanałem Bydgoskim! Mają pojawić się jeszcze w tym roku - 12 października 2023
- Nowości w Multikinie! Odbędzie się kilka filmowych premier - 12 października 2023