Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PiS proponuje: Letni tor saneczkowy zamiast Bydgoszcz Informuje

Dodano: 08.12.2023 | 10:44

Na zdjęciu: PiS złożył swoje propozycje zmian w przyszłorocznym budżecie miasta.

Fot. ED/archiwum

W przyszłym tygodniu rada miasta ma przyjąć budżet na 2024 rok. Rządząca Bydgoszczą koalicja KO-SLD przegłosuje uchwałę, ale znajdujący się w opozycji przedstawiciele klubu PiS proponują swoje poprawki. Zamiast wydatków np. na ratuszowy portal i gazetę Bydgoszcz Informuje chcą, by w planie wydatków na przyszły rok znalazły się środki na projekt letniego toru saneczkowego w Myślęcinku czy rozbudowy linii kolejowych przebiegających przez Bydgoszcz.

W połowie listopada urząd miasta przedstawił projekt budżetu miasta na 2024 rok. W przyszłym roku przewiduje się zwiększenie wydatków na kulejącą komunikację publiczną, ale ma to związek z podwyżkami cen energii, a nie próbą poprawienia sytuacji pasażerów.

Po ujawnieniu zapisów uchwały, lokalni politycy zaczęli proponować zmiany w planie wydatków. Bydgoski oddział Partii Razem zwrócił się z apelem o wykreśleniu z budżetu miasta planu budowy kąpieliska w Parku Centralnym, a w zamian przeznaczenie środków na zwiększenie częstotliwości kursowania najważniejszych linii komunikacji miejskiej. Wycofanie inwestycji z budżetu byłoby jednak trudne, gdyż miasto dostało na nią osiem milionów dofinansowania z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Niezależnie od partyjnej propozycji zmian w budżecie, jej działacz Daniel Kaszubowski zaapelował o inną zmianę w uchwale budżetowej. – W imieniu mieszkańców oraz własnym, wnoszę o usunięcie z budżetu miasta na rok 2024 finansowania redakcji ratuszowego portalu Bydgoszcz Informuje i przesunięcie tych środków na rzecz wsparcia oddziału położniczego Szpitala Miejskiego – napisał w piśmie do prezydenta Rafała Bruskiego i przewodniczącej rady miasta Moniki Matowskiej. Kaszubowski zapytał też ratusz o ujawnienie dokładnej kwoty przeznaczonej w nowym budżecie na funkcjonowanie zależnego od władz miasta portalu i bezpłatnego czasopisma.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Lepsza komunikacja zamiast kąpieliska. Razem proponuje zmiany w budżecie miasta


Za rezygnacją z wydawania ratuszowego medium opowiadają się również radni klubu PiS. Ich poprawki przekazał mediom przewodniczący Jarosław Wenderlich. Zamiast wydatków na propagandę, przedstawiciele opozycji chcą przeznaczyć środki na projekt letniego toru saneczkowego w Myślęcinku.

Kolejna propozycja radnych to przeznaczenie pół miliona złotych na utworzenie nowego zadania „Krajowe pasażerskie przewozy kolejowe”, które będzie uwzględniać opracowanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy o drugi tor linii kolejowej nr 209 na odcinku Bydgoszcz Wschód – Bydgoszcz Fordon, budowy łącznika pomiędzy stacją Bydgoszcz Żółwin położonej na linii nr 201 do linii kolejowej nr 18 i modernizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Bydgoszcz Główna – Bydgoszcz Błonie – Murowaniec – Zamość – Szubin.

PiS postuluje też przenaczenie prawie pięciu milionów złotych na poprawę sytuacji w bydgoskim transporcie publicznym. Skąd miałyby znaleźć się środki na ten cel? Propozycja opozycji jest następująca: ZDMiKP ma uwzględnić w wykonanych przez MZK usługach przewozowych autobusowych dodatkowo wozokilometrów dojazdowych z i do zajezdni oraz do i z punktu włączenia jako płatnych, według stawek określonych umową przewozową. Przypomnijmy, że obecnie zarząd dróg nie płaci za tę usługę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments