Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPiS składa poprawki do budżetu. Nie ma zamku, jest odbudowa zachodniej pierzei
Jarosław Wenderlich, Grażyna Szabelska
11.12.2019 | 10:31

PiS składa poprawki do budżetu. Nie ma zamku, jest odbudowa zachodniej pierzei

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Jarosław Wenderlich oraz Grażyna Szabelska proponują między innymi przekazanie większych pieniędzy radom osiedla czy poprawę infrastruktury dla osób bezdomnych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rozpoczęcie prac nad odbudową zachodniej pierzei Starego Rynku, dodatkowe środki na inwestycje osiedlowe czy rozbudowa i modernizacja infrastruktury dla osób bezdomnych – to pomysły klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości do projektu budżetu miasta na 2020 rok. Źródło finansowania – znaczne cięcia w wydatkach na promocję.

Łączna kwota wynikająca z poprawek nie jest szczególnie wysoka – to osiem milionów złotych. Ale koncepcje radnych PiS wykraczają poza rok 2020. W przypadku przyjęcia poprawki o przeznaczeniu 100 tysięcy złotych na przygotowanie projektu odbudowy zachodniej pierzei, w kolejnych dwóch latach miasto miałoby wyasygnować na ten cel 30 milionów złotych (choć w szczegółowym planie PiS-u jest błąd – zakłada on przeznaczenie na prace 5 mln złotych w 2021 roku, a w 2022 – 20 mln zł).  Środki miałyby pochodzić częściowo z rezerwy ogólnej (prezydent Rafał Bruski zaproponował ją na poziomie 8 mln zł), a częściowo – ze środków przeznaczonych na promocję poprzez sport podczas imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Radni PiS chcą znacznego zmniejszenia wydatków na promocję Bydgoszczy i skierowania tego strumienia pieniędzy do rad osiedli. W przyszłym roku do ich dyspozycji miałoby trafić 5,8 mln złotych. Skąd ta kwota? To iloczyn liczby rad (29) i kwoty (200 tys. zł), która ma być przekazana każdej z nich. Rady miałyby następnie wskazywać inwestycje, które za te pieniądze chcą zrealizować. A to, że potrzeby są ogromne (nawet jeśli czasami przewymiarowane), pokazała nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona właśnie radom osiedla. Ich postulaty kosztowałyby budżet miasta sumy liczone już w miliardach złotych.

Zobacz również:

Wschodzi nadzieja na odbudowę zachodniej pierzei. Projekt Ogrody Historii

W poprawkach PiS-u jest też flagowy projekt firmowany przez radną Grażynę Szabelską. Domaga się ona rozpoczęcia prac nad poprawą infrastruktury dla osób bezdomnych. Przypomnijmy, że Szabelska już wcześniej wnioskowała o organizację w mieście ogrzewalni, a teraz idzie o krok dalej. Projekt pod nazwą „Budowa i modernizacja schronisk dla mężczyzn i kobiet, utworzenia schroniska z usługami opiekuńczymi oraz utworzenia samodzielnej noclegowni” miałby w przyszłym roku pochłonąć 2 mln złotych. W kolejnym – już 8 mln zł. Zdaniem Szabelskiej gwarantuje to realizację całości zadania. Radna PiS-u przypomina, że problem bezdomności w mieście jest jednym z opisanych w „Strategii rozwiązywania problemów społecznych Miasta Bydgoszczy na lata 2016-2023”.

150 tysięcy złotych to z kolei kwota, którą PiS chce przekazać na przygotowanie dokumentacji projektowej internatu dla sportowców i jednocześnie uczniów bydgoskich szkół. Jak tłumaczy w uzasadnieniu radny Paweł Bokiej, „środowisko sportowe od dawna postuluje budowę internatu, który byłby dostosowany do potrzeb dzieci trenujących sport w Bydgoszczy”. I przypomina, że według statystyk, około 30 procent uczniów szkół sportowych to osoby spoza miasta. – Osoby te mają często dużo większe potrzeby niż pozostałe dzieci. Począwszy od kwestii infrastrukturalnych – choćby dłuższe łóżka dla siatkarzy czy koszykarzy, po żywieniowe i organizacyjne – możliwość zakwaterowania w weekendy i święta, kiedy odbywają się zawody – wylicza radny PiS-u.

Budowa takiego internatu (to dane Wydziału Inwestycji) kosztowałaby około 15 mln złotych. Jest nawet proponowana lokalizacja – to teren XI Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Bydgoskich Olimpijczyków przy ulicy Cichej na Bielawach.

Dyskusja nad uchwaleniem budżetu na rok 2020 odbędzie się podczas sesji zaplanowanej na przyszłą środę, 18 grudnia.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści