Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jeden z bydgoskich placów zyska nazwę. W centrum pojawi się Plac Praw Kobiet

Dodano: 01.11.2022 | 13:00

Na zdjęciu: Plac przy Drukarni zyska nazwę.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Jeden plac w Bydgoszczy będzie nosił nazwę “Plac Praw Kobiet”. Taka decyzja została podjęta przez radnych 26 października.

Plac przed budynkiem BCF Drukarnia przy ul. Gdańskiej zyska nazwę “Plac Praw Kobiet”. Ma to związek zarówno z protestami w obronie praw kobiet, które odbyły się w tym miejscu w 2020 roku, jak i z obecnie trwającym w Bydgoszczy Rokiem Praw Człowieka.

Wskazany plac, nazywany nieformalnie Placem Praw Kobiet, stał się w ostatnich latach miejscem, w którym organizowano liczne protesty lub też skąd rozpoczynano przemarsze w obronie praw kobiet. Poprzez nadanie temu miejscu nazwy Placu Praw Kobiet upamiętnione zostaną prekursorki i działaczki z lat minionych – głosi uzasadnienie uchwały.

Nazwa placu ma upamiętniać nie tylko protest z 2020 roku, ale również wszelkie dążenia polskich kobiet do uzyskania należnych im praw. Dzięki ich działaniom m.in. jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały pełne prawa wyborcze na podstawie Dekretu o Ordynacji Wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z dnia 28 listopada 1918 roku.

Place Praw Kobiet powstały również w Szczecinie i Zielonej Górze. Natomiast w Krakowie znajduje się Skwer Praw Kobiet.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kkkk
kkkk
1 rok temu

a mężczyzn to nie łaska

obywatel kraju IV świata
obywatel kraju IV świata
1 rok temu

Prawa kobiet będą teraz ważniejsze od praw człowieka? PiSowi który ma zaraz obok siedzibę chcecie zagrać tym na nosie? Ot jedyne co potrafią lewackie kukły z miejskiej rady.

Stary dziad
Stary dziad
1 rok temu

Czyli ten plac będzie miał nazwę WYPIERDALAĆ ?