Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przebudowa placu Wolności: za moment start, a koniec w 2025 roku. Wybrano wykonawcę

Dodano: 16.11.2023 | 19:10

Na zdjęciu: Wiosną 2024 roku do użytku powinna być oddana część placu przed kościołem. Wtedy też przy Gdańskiej znów zobaczymy sprzedawców kwiatów.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Ratusz rozstrzygnął przetarg na rewitalizację placu Wolności. Prace wykona firma Strabag, która zaproponowała najniższą cenę. W kluczowym punkcie bydgoskiego Śródmieścia zajdą spore zmiany, ale nie zabraknie na nim kwiaciarek, które będą sprzedawać rośliny w eleganckich pawilonach. Po latach powrócą też osie widokowe – dotąd główna z nich była zastawiona przez szpetne budki i samochody.

Przygotowania do odnowienia placu Wolności rozpoczęły się kilkanaście miesięcy temu – pod koniec 2020 roku radni przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla jego obszaru, a ponad rok temu ratusz ujawnił wizualizacje nowego wyglądu ważnego punktu Śródmieścia. Wiosną tego roku rozpoczęła się pierwsza część przebudowy: realizacja zbiornika retencyjnego pod płytą placu. Wówczas zdemontowano stare pawilony, w których przez lata odbywał się handel kwiatami, a w czerwcu nastąpiły roboty rozbiórkowe poprzedzające realizacje „magazynu” dla deszczówki. W sierpniu ogłoszono natomiast przetarg na rewitalizację całego placu.

Oferty w postępowaniu poznaliśmy w drugiej połowie października. Budżet miasta na to zadanie określono na 7,6 miliona złotych, ale wszystkie złożone propozycje go przekroczyły. Najtańszą ofertę złożył Strabag (9,8 miliona złotych); pozostałe opiewały na 11,8 miliona (Betpol i Prasbet), 12,1 miliona (Czill) i 14,7 miliona (Affabre). Kilka dni temu miejscy urzędnicy otworzyli jednak oferty dodatkowe, które okazały się znacznie korzystniejsze: Prasbet i Strabag zeszli z ceny do odpowiednio 8,8 i 8,4 miliona złotych. Ratusz wybrał tańszą propozycję i to polski oddział austriackiej firmy zajmie się odnową placu Wolności.

Plac Wolności. Pierwszy etap obejmie część przed kościołem

Inwestycja w sercu miasta będzie podzielona na etapy: pierwszy obejmujący część przy ulicy Gdańskiej ma zostać zakończony w sześć miesięcy, drugi – czyli przemiana centralnej części placu – potrwa 11 miesięcy, a trzeci (przebudowa ulicy w północnej części jego obszaru) ma zostać wykonany w przeciągu 20 miesięcy od podpisania umowy. Całość robót zakończy się zatem w 2025 roku.

W pierwszej kolejności przebudowana zostanie część placu przed kościołem. Znajdą się tam nowe estetyczne pawilony, w których sprzedawane będą kwiaty. Do realizacji zarekomendowano projekt autorstwa Sylwii Zaremby – obecnie urząd miasta prowadzi osobny przetarg na wykonanie kiosków (oferty mamy poznać na początku grudnia).


PRZECZYTAJ: Tak kiedyś wyglądał bydgoski Plac Wolności [ZOBACZ STARE POCZTÓWKI]


Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu. W trakcie przygotowań do rewitalizacji cały czas byliśmy w kontakcie z właścicielami kwiaciarni. Od początku zależało nam na zachowaniu funkcji handlu kwiatami w tym punkcie miasta. Miasto zgodziło się wybudować pięć pawilonów na własny koszt. Z osobami prowadzącymi handel uzgodniliśmy, które obiekty przez kogo będą dzierżawione – zapewnia ratusz. Projekt zakłada też modernizację elewacji szaletu poprzez wymianę istniejących płytek na płytki elewacyjne granitowe groszkowane. Dodatkowo, nad wejściami do WC staną metalowe trejaże (konstrukcje do podtrzymywania roślin), nawiązujące do istniejącej balustrady budynku pobliskiej Galerii Miejskiej BWA. Trejaże będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości stworzyły zieloną osłonę.

Wykonanie przebudowy nawierzchni i estetyzacja otoczenia toalety ma pozwolić na to, by w przeciągu pół roku na placu stanęły nowe pawilony, tak by sprzedawcy kwiatów mogli jak najszybciej wznowić swoją działalność. Dzięki przesunięciu stanowisk handlowych, nie będą one zaburzać osi widokowej na plac z perspektywy ulicy Gdańskiej. Dodajmy, że po jego stronie, wzdłuż ulicy powstanie nowy chodnik obsadzony drzewami; osi nie zakłócą też parkujące auta – ich kierowcy mogą zostawić je m.in. na parkingu przy „Rywalu”.

Co jeszcze zmieni się na placu Wolności?

Na placu, wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz przed pomnikiem i na przedłużeniu osi ulicy Piotra Skargi nastąpi ujednolicenie nawierzchni poprzez zastosowanie dwóch rodzajów materiałów: płyt granitowych oraz opasek z kostki bazaltowej. Płyty będą układane w rekomendowany przez specjalistów ds. estetyki i historii tradycyjny bydgoski wzór karo. Dodajmy, że po rewitalizacji jezdnia przy północnej pierzei zostanie zawężona do 4,5 m szerokości, ale za to poszerzony zostanie chodnik przy kamienicach. – Na jezdni zachowamy kamienna kostkę rzędową, którą zostanie oczyszczona i ułożona na nowej podbudowie. W miejscach przejść dla pieszych zaprojektowano dodatkowo płytki ostrzegawcze i kierunkowe jako elementy informujące dla niepełnosprawnych – czytamy w komunikacie magistratu. Jak wspomnieliśmy, te prace realizowane będą na końcu inwestycji.

Po rewitalizacji plac Wolności zyska 27 nowych ławek, trzy komplety stojaków na rowery, chowane słupki od strony ulicy Skargi (ograniczające wjazd na alejkę w kierunku Gdańskiej), nowe maszty flagowe, specjalne kraty wokół drzew i zegar słoneczny. – Również oświetlenie ma nawiązywać do historii. Od strony ulic dostawione zostaną trzy duże bydgoskie pastorały. Wewnątrz placu stosowane będzie niższe oświetlenie parkowe – podkreśla urząd miasta. Łącznie plac oświetli 26 stylowych latarni. Dodatkowo przewiduje się iluminacje frontowych elewacji kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła i budynku I LO, pomnika Wolności i wybranych drzew.

Na placu Wolności będzie więcej zieleni

Poza nasadzeniami nowych drzew przy Gdańskiej (w miejscu budek i parkingu), zielony charakter zyska obecny, zabetonowany postój taksówek przy „Jedynce”. W tym miejscu pojawią się trawniki i krzewy. Przewidziano nasadzenia takich gatunków jak lipa, trzmielina, hortensja, róża, tawuła, kosodrzewina, krokus, tulipan oraz cebulica syberyjska.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
8 miesięcy temu

Znowu najniższa cena i znowu budowa będzie trwała bez końca. A może jeszcze w międzyczasie coś zepsują.