Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 12 • L 12
16C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPlacówka z Bydgoszczy nagrodzona. Tytułem Szkoły Demokracji
board-1666644_1280
28.04.2017 | 09:16

Placówka z Bydgoszczy nagrodzona. Tytułem Szkoły Demokracji

Działalność placówki docenili członkowie Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Na zdjęciu: Wyróżnienie to efekt intensywnej pracy całej społeczności szkolnej.

Fot. wolny dostęp

Zespół Szkół nr 14 w Bydgoszczy w kwietniu 2017 roku dołączył do grona szkół bardzo mocno działających na rzecz demokratyzacji. Realizowane przez placówkę zadania dostrzegli członkowie Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy zadecydowali o przyznaniu jej tytułu Szkoły Demokracji. 

W tym roku w gronie wyróżnionych znalazło się 50 szkół z całej Polski. Dołączenie do nich nie jest takie łatwe. Twórcy programu zwracają uwagę na wiele czynników. – Placówki muszą wykazać, że odbywają się u nich demokratyczne wybory do SU, samorząd ma uchwalony regulamin, uczniowie mają możliwość swobodnego działania, władze SU i dyrekcja komunikują się z młodzieżą, wspólnie podejmuje się najważniejsze decyzje, uczniowie znają kryteria nauczania, a szkoła jest otwarta na różne wartości – informuje Ilona Knapik z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyróżnienie przyznane Zespołowi Szkół nr 14 w Bydgoszczy to efekt intensywnej pracy całej społeczności szkolnej. Według twórców programu, uczniowie mocno angażują się na rzecz swojej otwartości poprzez organizacje debat na temat np. cyberprzemocy, oglądanie filmów tematycznych i dyskusje o ich przesłaniu. W szkole uczy się kilku obcokrajowców, więc na godzinach wychowawczych promowana jest kultura ich krajów. Aktywnie działa też Rzecznik Praw Ucznia, który przychodzi również na lekcje wychowawcze, by porozmawiać z uczniami o tym, jak się czują w szkole. – Zachęcamy uczestników, by zwalczali u siebie nietolerancję i agresję, respektowali prawa innych i szanowali odmienne poglądy. Taka postawa jest kluczowa dla prawdziwej demokratyzacji – dodaje Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, koordynator programu Szkoła Demokracji.

Listę wszystkich Szkół Demokracji, które otrzymały tytuł w kwietniu 2017 r. oraz ich osiągnięcia w 7 obszarach znaleźć można na stronie www.szkolademokracji2016.ceo.org.pl


Powiązane treści