Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePo wielu latach zejdziemy ze Wzgórza Wolności na Kujawską. Trwa odbudowa schodów
schody kujawska
03.11.2020 | 12:14

Po wielu latach zejdziemy ze Wzgórza Wolności na Kujawską. Trwa odbudowa schodów

Na zdjęciu: Budowa nowych schodów wymagała umocnienia stromych skarp ściankami szczelnymi i wykonania na nich oczepów oraz gabionów (koszy wypełnionych kamieniami).

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Rozpoczęła się budowa nowych schodów łączących park na Wzgórzu Wolności z ulicą Kujawską. Zadanie jest realizowane w ramach rozbudowy ulicy.

Nowe zejście z parku Wolności w kierunku centrum miasta powstaje w miejscu zamkniętych od wielu lat, zdewastowanych schodów – zostały one wyburzone wiosną 2019 roku, na początku prac związanych z rozbudową Kujawskiej. – Obecnie powstaje nowa konstrukcja ciągu pieszego. Wymagało to między innymi umocnienia stromych skarp ściankami szczelnymi i wykonania na nich oczepów oraz gabionów (koszy wypełnionych kamieniami). Ciąg stopni został wytyczony po łuku, co pozwoli na wprowadzenie tak zwanych spoczników – przekazuje urząd miasta. Wraz ze schodami przy wschodniej jezdni ulicy Kujawskiej dokończony zostanie brakujący odcinek chodnika i ścieżki rowerowej.


ZOBACZ ZDJĘCIA: Parki na Górnym Tarasie Bydgoszczy po rewitalizacji


Nowe schody ułatwią komunikację pomiędzy odnowionymi w minionych latach terenami na skarpie a ścisłym centrum Bydgoszczy. Na szczycie skarpy schody będą łączyć się z wyremontowaną aleją, którą można dojść do kładki nad Trasą Uniwersytecką. W pobliżu zejścia na ulicę Kujawską zamontowano też stojaki dla rowerów. Ratusz podkreśla, że otoczenie zejścia będzie wzbogacone o zieleń. – Projekt nasadzeń zakłada wprowadzenie takich gatunków jak kosodrzewina, tarnina, rokitnik, odmiany róż i jałowców – dodają urzędnicy.

Trwająca od kilkunastu miesięcy rozbudowa Kujawskiej powoli dobiega końca. Jeszcze w tym roku ma zostać uruchomione nowe torowisko (w jego wykopie powstaje aktualnie mural, którego projekt został wybrany w konkursie), natomiast część drogowa inwestycji ma zakończyć się w pierwszej połowie 2021 roku. Aktualnie zaawansowane prace toczą się po południowo-zachodniej części ronda Kujawskiego, na ulicy Toruńskiej czy w rejonie Zbożowego Rynku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Aleks
Aleks
10 miesięcy temu

Na odcinku od schodów do kładki przydałoby się więcej ławeczek z oparciem. Przy ładnej pogodzie nie ma gdzie usiąść. Miejsce jest tak ładne i spokojne, że przyciąga na spacery wiele osób starszych i niepełnosprawnych.

jan
jan
10 miesięcy temu

Tylko żeby był właściwy projekt i nadzór bo te przy sądzie to dwa razy budowali od nowa.

Leszek
Leszek
10 miesięcy temu

ALEKS A my tam chodziliśmy na piwo (zamiast do szkoły).

Powiązane treści