[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Abstrakcja na Kujawskiej. Wybrano projekt muralu, który powstanie w wykopie torowiska [WIDEO]

Dodano: 15.09.2020 | 12:46

Na zdjęciu: Tak na wizualizacji prezentuje się projekt zwycięskiego muralu w wykopie torowiska pomiędzy jezdniami Kujawskiej. Członkowie komisji konkursowej oceniającej projekty podkreślają jednak, że nie oddają one w pełni efektu, jaki chcą osiągnąć artyści.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Urząd miasta pokazał, jak będzie wyglądał mural w wykopie torowiska tramwajowego w ciągu ulicy Kujawskiej. Autorami zwycięskiego projektu są Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć – architekci, którzy także zajmują się malarstwem abstrakcyjnym.

Pomysł realizacji muralu na betonowych ścianach powstającego wykopu, w którym niebawem pojadą tramwaje to inicjatywa rady ds. estetyki miasta. Prace można było zgłaszać do 9 września – w ubiegły piątek (11 września) komisja konkursowa dokonała wyboru zwycięskiej pracy. Spośród 20 nadesłanych projektów wybrała ona prace Jana Kołodzieja i Krzysztofa Syrucia. – Powiem szczerze, że kiedy zobaczyłem tę pracę uznałem, że to ryzykowny kierunek – tym bardziej, że będziemy ją oglądać w trakcie jazdy tramwajem – powiedział na początku konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Jak dodał przewodniczący rady estetyki i komisji konkursowej, która dokonała oceny projektów murali prof. Dariusz Markowski, większość prac traktowała ściany wykopu jako przestrzeń statyczną.


CZYTAJ TAKŻE: Metropolia za pół ceny już niebawem! Sprawdź, jak dołączyć do akcji [WIDEO]


Nam zależało na tym, żeby mural był dynamiczny. Zwycięska praca była jedyną, która realizuje idee naszego pomysłu – powiedział Markowski. Przyznał jednak, że przygotowane wizualizacje muralu nie oddają tego, jak będzie on wyglądał w rzeczywistości. – My jako komisja oglądaliśmy przygotowany przez autorów film – poczuliśmy się jak w tramwaju i mogliśmy obserwować to, co dzieje się w tej przestrzeni – dodał profesor. Nie ukrywa jednak, że artystów czeka wielkie wyzwanie. – Ciekawi mnie, jak to będzie zrealizowane – zastanawiał się przewodniczący rady estetyki.

– Mural na Kujawskiej będzie nowym spojrzeniem na przestrzeń miasta

– zakończył Markowski. Plastyk miejski Marek Iwiński wyjaśnił, że mural na Kujawskiej będzie kompozycją wielopłaszczyznową. I także przyznał, że statyczne wizualizacje nie przedstawiają w pełni efektu, o jakim myślą autorzy. – Kompozycja nawiązuje do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące. Takiej kompozycji w Bydgoszczy jeszcze nie było. Jest odważna, dynamiczna, bardzo ciekawa, a zarazem artystyczna – chwalił Iwiński. Wspomniany przez prof. Markowskiego i plastyka miejskiego film z wizualizacją muralu możecie zobaczyć poniżej.

Autorzy zwycięskiej pracy – Jan Kołodziej i Krzysztof Syruć to architekci i artyści, którzy mają już doświadczenie w tworzeniu murali. Przyznali, że tworząc mural czuli się jak kompozytorzy muzyki. – Jest to liniowa kompozycja, w której rzeczy zdarzają się w czasie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich zagadnień jak rytm, melodia oraz znalezienie pewnych linii odniesienia w postaci poziomów, biegnących przez całą długość ściany – powiedział Syruć. Warto dodać, że twórcy zachowają sporo fragmentów w obecnym odcieniu szarego betonu – szanują oni bowiem kontekst miejsca i ten szlachetny materiał.

Działamy w przestrzeni miejskiej, odbieranej zawsze w kontekście ruchu czy pozostałych elementów tkanki urbanistycznej. Tutaj ruch i narzucone formy percepcji tego muralu były dla nas dobre – staraliśmy się dopracować ją w najdrobniejszych szczegółach. Mural ma opowiadać odbiorcom abstrakcyjną historię i dać wrażenie poruszania się w abstrakcyjnej przestrzeni – dodał Kołodziej.

Podczas konferencji prezydent Rafał Bruski symbolicznie wręczył autorom zwycięskiej pracy nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych. Podkreślił także, że otrzymają oni także 80 tysięcy złotych na realizację muralu na dwóch ścianach o długości 220 metrów. Jak powiedział prezydent, ma ona nastąpić do listopada – wtedy bowiem planowane jest uruchomienie nowego torowiska. W ten piątek (18 września) ratusz rozpoczyna natomiast konsultacje społeczne nowej siatki komunikacji miejskiej.

CZY PODOBA CI SIĘ PROJEKT MURALU NA KUJAWSKIEJ?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fordoniak
Fordoniak
2 lat temu

Prawie jak barwy LGBT,brawo Ratusz,chyba o to chodziło?

Patryk
Patryk
2 lat temu

Sam pomysł jakby animacji poklatkowej uważam za rewelacyjny, niestety jego realizacja nie powala. Bardziej spodobałby mi się chociaż pomysł namalowania uproszczonych ludzkich postaci, które razem tworzyłyby animację, np. kogoś wspinającego się.

Ziomeczek
Ziomeczek
2 lat temu

Żeby zobaczyć z okien tramwaju,o co chodziło twórcy,trzeba będzie zażyć ze dwie kreski białego gówna

Marek
Marek
2 lat temu

Nasi kapturów niedorozwoje poprawią to sprajem

Magda
Magda
2 lat temu

Oczoje.ny…

gafek
gafek
2 lat temu

Jak to zrobią to biorę spray i poprawiam.

gafek
gafek
2 lat temu

sam to porawie sprayem ale zapłacę graficiarzom.

Doktor Jakub
Doktor Jakub
2 lat temu

Zaraz po kolorach mostu uniwersyteckiego, następny koszmar w mieście. Brawo dla Jury.