Parki na Górnym Tarasie zmieniły swoje oblicze [ZDJĘCIA]
Dodano: 02.07.2019 | 13:25Na zdjęciu: Okolice wodotrysku w parku Dąbrowskiego zyskały nowe ławki i ścieżki.
Fot. Szymon Fiałkowski
Zakończyła się rewaloryzacji dwóch terenów zielonych położonych na bydgoskiej Skarpie Południowej – parku na Wzgórzu Wolności oraz parku na Wzgórzu Dąbrowskiego. Wraz z finiszem prac rada miasta podjęła też decyzję o nadaniu im nowych nazw.
Zmiany w parkach na Szwederowie oraz na Wzgórzu Wolności rozpoczęły się w zeszłym roku. W parku na Wzgórzu Dąbrowskiego, utworzonym w 1832, powstały nowe ścieżki spacerowe oraz zejścia w kierunku placu Poznańskiego i ulicy Grudziądzkiej. Zbudowano również kamienne schody po śladzie dawnego rynsztoku z jednostronną balustradą do ulicy Stromej. Odtworzono też istniejące alejki oraz punkty widokowe, które zostały wyposażone w półkoliste ławki. Siedziska z drewna zamontowano też na murkach zabezpieczających skarpę.
Zobacz również:
Stary Rynek: Fakty i mity na temat remontu płyty
W parku na Wzgórzu Wolności oddano natomiast do użytku zupełnie nową ścieżkę rekreacyjną, którą dzięki wykupieniu jednej z działek udało się doprowadzić aż do kładki nad Trasą Uniwersytecką, a także wykonano kilka mniejszych alejek prowadzących w kierunku zbocza. Ustawiono też nowe ławki, stół go gry w warcaby i chińczyka, barierki z metalu i drewna, a także stojaki rowerowe w pobliżu zejścia na ulicę Kujawską. Należy dodać, że podczas trwającej przebudowy tej ulicy wykonawca prac wybuduje nowe schody, umożliwiające przejście z parku w rejon ronda Bernardyńskiego.
Oba parki zyskały ponad 800 nowych drzew i krzewów – 681 nasadzono w parku na Wzgórzu Wolności, a 106 – w parku na Wzgórzu Dąbrowskiego. Jak podkreśla urząd miasta, przy istniejącym starodrzewie wykonano wiele prac pielęgnacyjnych. Wprowadzono też rośliny, których owoce stanowią pokarm dla ptaków i owadów. Wśród nowych gatunków są m.in. różaneczniki, powojniki oraz różne rodzaje bylin. W parkach stanęły tablice dydaktyczne, informujące o ich historii oraz florze i faunie, którą można w nich spotkać – należy dodać, że podczas rewaloryzacji zamontowano dodatkowe budki lęgowe dla ptaków oraz nietoperzy oraz umiejscowiono tzw. hotele dla owadów. Postawiono też stylizowane latarnie ledowe.
Wraz z zakończeniem robót postanowiono uregulować kwestie nazewnictwa parków. Na ubiegłotygodniowej sesji rada miasta podjęła uchwałę o nadaniu im nowych nazw – park na Wzgórzu Dąbrowskiego będzie nosił nazwę Parku im. Jana Henryka Dąbrowskiego, a park na Wzgórzu Wolności – Parku Wolności.
Pomimo znacznego zakresu prac, w obu parkach nie wykonano jednak wszystkich zamierzeń. W parku Dąbrowskiego nie wyremontowano zejść w obrębie wieży ciśnień, a także mocno już zniszczonych schodów w kierunku ulicy Podgórnej, na których widoczny jest połamany beton. W związku z planową realizacją parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej istnieje szansa, że ratusz skłoni się do likwidacji bądź zmiany betonowego ogrodzenia pomiędzy parkiem a budynkami urzędu miasta. Obecny betonowy płot bardzo szpeci teren zielony. W przypadku parku na Wzgórzu Wolności ratusz podkreśla, że ulokowanie elementów rekreacyjnych będzie możliwe w najbliższych latach.
Wzdłuż spacerowych ścieżek zarezerwowaliśmy również miejsca na wprowadzenie w przyszłości dodatkowej infrastruktury rekreacyjnej np. placu zabaw, siłowni czy platformy widokowej. W kończącym się projekcie ze względu na formalne wymogi koszt takiej infrastruktury nie mógł przekroczyć 30 procent wartości całego przedsięwzięcia. Przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia jednak rezerwę trenu pod takie elementy jak na przykład plac zabaw, siłownię plenerową czy platformę widokową, które mogą zostać zrealizowane w kolejnych latach
– przekazuje oficjalna strona miasta.
Łączny koszt rewaloryzacji parków na Skarpie Południowej wyniósł 4,5 miliona złotych. Część tej sumy pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 2,5 miliona złotych.
- Nowa droga ekspresowa z Bydgoszczy nad morze? Apelują o nią politycy PiS i KO - 15 października 2024
- Fordon: Dawne przedszkole i parafia na sprzedaż. Wiemy, za ile - 15 października 2024
- Pół roku opóźnienia. Przebudowa placu Kościeleckich dobiega końca - 15 października 2024