Bydgoszcz
7C
Słonecznie
70% wilgotność
Wiatr: 7km/h SE
H 7 • L 6
9C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaNakłoRozrywka i kulturaPobiegli do Pucka. Dzisiaj setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem
rynek stary fordon
10.02.2020 | 12:58

Pobiegli do Pucka. Dzisiaj setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem

Na zdjęciu: Piątkowy start sztafety z Rynku w Starym Fordonie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Pokonali około 240 kilometrów z okazji stulecia zaślub Polski z Bałtykiem. Dzisiaj uczestnicy wezmą udział w uroczystościach.

Sztafeta wystartowała w piątek (07.02.2020) z dwóch miejsc. W Bydgoszczy z Rynku w Starym Fordonie sygnał do startu dał wicemarszałek wiceprezydent miasta Michał Sztybel. W Toruniu biegacze wyruszyli spod Urzędu Marszałkowskiego, a znak do startu dał marszałek Piotr Całbecki. Bieg był zaplanowany na trzy etapy, na których wyznaczono kilka odcinków. Biegacze zamieniali się co kilkanaście kilometrów. Pierwszego dnia po starcie, obie grupy połączyły się w Unisławiu (powiat chełmiński). Uczestnicy biegli do Warlubia (powiat świecki). Drugi etap (08.02.2020) kończył się w Pruszczu Gdańskim. A w niedzielę (09.02.2020) grupa dotarła na Stary Rynek w Pucku. W sztafecie wzięło udział dziesięć grup biegowych. Każda drużyna liczyła ośmiu członków. Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i grupa Run to Run.

W poniedziałek, 10 lutego uczestnicy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach państwowych i uroczystym odnowieniu zaślubin Polski z Morzem i w paradzie rekonstrukcyjnej, której tematem będzie przybycie generała Hallera do regionu – informuje urząd miasta.

Sto lat temu generał Józef Haller zgodnie z postanowieniami traktatu wersalskiego w styczniu i lutym 1920 roku wraz ze swoim wojskiem wkraczał do miast na Pomorzu. 10 lutego 1920 przybył do Pucka, aby w uroczysty sposób ukazać powrót Morza do granic Polski. Symbolem tego wydarzenia było wrzucenie pierścienia do wód Zatoki Puckiej przez Hallera. Z tej okazji na dzisiaj zaplanowano wiele uroczystości w których weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści