Bydgoszcz
15C
Niebo głównie zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h ENE
H 16 • L 15
14C
Pt
18C
Sob
21C
Nd
17C
Pon
16C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjePobiegli ulicami Starego Fordonu, by uczcić pamięć Niezłomnych [ZDJĘCIA]
03.03.2019 | 14:12

Pobiegli ulicami Starego Fordonu, by uczcić pamięć Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Błażej Bembnista

Z inicjatywy posła Piotra Króla, wspieranego przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu, Radę Osiedla Stary Fordon, Klub 50+,  harcerzy i OSP Bydgoszcz – Fordon w niedzielę, 3 marca odbył się pierwszy w Bydgoszczy Bieg Żołnierzy Wyklętych.

Biegi „Wilczym Tropem” odbywają się dziś w całej Polsce. Dzięki staraniom posła, jak sam o sobie mówi „chłopaka ze Starego Fordonu”, pierwsza edycja biegu w Bydgoszczy odbyła się właśnie w jego rodzinnych stronach. Wydarzenie było poświęcone pamięci generał Elżbiecie Zawackiej – żołnierzowi ZWZ, AK i cichociemnej. Jak podkreślił Król, bieg organizowany właśnie w Starym Fordonie ma wymiar symboliczny – w znajdującym się tam więzieniu zaraz po wojnie osadzono kobiety, które walczyły z komunistycznym systemem. Jedną z nich była też Elżbieta Zawacka.

Przy okazji biegu na dystansie 1963 metrów odbyło się też odsłonięcie wizerunku kartki pocztowej, upamiętniającej generał Zawacką (została ona wydana przez Pocztę Polską dzięki inicjatywie posła Króla), a także złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniarki osadzone po wojnie w Starym Fordonie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści